Jak poradzić sobie z problemem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:43
Według danych NIK, przytaczanych przez Piotra Firana, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? - Tak - mówią eksperci.
Audio
  • Jak skutecznie walczyć z problemem smogu? (Czat Czwórki)
Ілюстрацыйны здымакFoto: shutterstock

smog 1.jpg
Smog zabija twoją inteligencję

Tlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, aldehydy oraz trudno opadające pyły, tzw. pyły zawieszone - to składniki "mgły" czyli smogu. Problem smogu to wynik transportu samochodowego, ale także emisji pyłów z ogrzewania budynków spalaniem śmieci, m.in. plastiku. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku, gdzie stężenie pyłów przekracza miejscami 900 proc. normy. - Walka ze smogiem wymaga działań kompleksowych z wielu stron - mówił Borys Lewandowski, a jak przekonywała Agnieszka Drozd, to wymagałoby zmiany naszego stylu życia i myślenia o środowisku. - Nie możemy cały czas brać, korzystać z dobrodziejstw środowiska. Trzeba mu pomóc - mówiła ekspertka.

Co każdy z nas może zrobić, by pomóc w ochronie środowiska? Ile czasu potrzeba na zmianę naszych starych przyzwyczajeń? Czy kary to skuteczna metoda walki ze smogiem? I dlaczego mamy w Polsce tak naprawdę "dwa smogi"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o tym, w jaki sposób bronimy się przed smogiem? To sprawdzała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Drozd (Warszawski Alarm Smogowy), Borys Lewandowski (Komisja Środowiskowa Stowarzyszenia Miasto jest nasze), Maciej Psych-Smykowski (kampania Polska oddycha, grupa śląska)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 15.11

kd/ac