X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieci nie ćwiczą nawet godziny dziennie. Jak zachęcić do ruchu?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 20:00
WHO alarmuje - 81% dzieci i młodzieży nie ćwiczy nawet godziny dziennie. Nie chodzi o regularne treningi, ale o umiarkowaną aktywność. Nastolatki narażają się tym samym na otyłość, cukrzycę, depresję i choroby serca. 
Audio
  • Dzieciom brakuje ruchu. Dlaczego nie ćwiczą? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Między kolejnym startem na bieżni, lub skokiem w dal młodzież zwykle sięga do telefonu. Dzieci nie potrafią funkcjonować bez urządzeń elektronicznych Aneta Lemiesz

Statystyki nie napawają optymizmem, choć nauczyciele, eksperci, sportowcy, a nawet influencerzy powtarzają, jak ważnym elementem życia jest sport. Była lekkoatletka i trenerka Aneta Lemiesz wyjaśniała, że problemem jest przestarzały program nauczania na zajęciach sportowych, który nie angażuje młodych ludzi. - Dzieci nie są zainteresowane zajęciami z wychowania fizycznego w szkołach, bo te są po prostu nudne. Lekcja wuefu polega na tym, że dzieciom daje się piłkę, albo każe biegać przez 45 minut. Taki rodzaj aktywności nie zachęca – mówiła.

- Młodzież nie ćwiczy, bo prawdopodobnie zdążyła się zniechęcić do sportu. Małe dzieci bardzo lubią się ruszać – zwracała uwagę dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska. Jak przekonywała wiedzą też, dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia. – Kiedy omawiamy piramidę zdrowego żywienia, dzieci przekrzykują się, w odpowiedzi na pytanie jaki rodzaj aktywności lubią najbardziej. Stosunek do sportu zmienia się wraz z dorastaniem.

Z młodzieżą jeździmy na obozy narciarskie w Alpy. W czasach smartfonów i powerbanków niektórzy orientują się, że są w innym kraju długo po przekroczeniu granicy Michał Karpiński 

- Przyczyn niechęci do sportu może być wiele, ale uzależnienie od mediów społecznościowych nie pomaga. Przez nieustanne korzystanie ze smartfonów młodzież jest zupełnie wyłączona. To smutny widok - komentował wychowawca młodzieży i trener Michał Karpiński, a Aneta Lemiesz dodawała, że edukację sportową powinniśmy zacząć od rodziców. - Aktywny rodzic, to aktywne dziecko - przekonywała. 

Jakie skutki społeczne i ekonomiczne niesie ze sobą brak sportu? Na czym polega trening olimpijski na symulatorach sportowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Aneta Lemiesz (była lekkoatletka, trenerka lekkiej atletyki), dr Hanna Stolińska (dietetyk kliniczny), Michał Karpiński (wychowawca, ekspert ds turystyki młodzieżowej z Almatur, trener narciarski)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak