X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Australia płonie od zawsze. Ale teraz bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:40
Straty, jakie przyniosą pożary australijskiego buszu, będą liczone w miliardach. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale przede wszystkim tamtejsza flora i fauna. - Australia płonie nie od dzisiaj, ale w tym roku temperatura na kontynencie osiągnęła apogeum. Tego nie było od stu lat - mówi podróżnik i publicysta Marek Tomalik.   
Audio
  • Dlaczego Australia płonie? Rozmowa z Markiem Tomalikiem, autorem książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ stockpexel

Czytaj także
shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Madrycie. Czy coś zmieni?

Planeta zieje ogniem

Urząd Meteorologi i Gospodarki Wodnej w Australii opublikował właśnie mapę, która obejmuje sto ostatnich lat i średnie temperatury w nich panujące. Wynika z niej, że od roku 2002 mamy regularny wzrost temperatury, z potężnym przyspieszeniem w ostatnich 12 miesiącach. - Sporym zaskoczeniem jest to, że pożary "usadowiły się" w pobliżu dwóch największych metropolii, Melbourne i Sidney. Tak jak gdyby planeta chciała się zbuntować przeciwko zmianom dokonywanym przez człowieka w australijskim krajobrazie - mówi gość Czwórki. 

Na czym polega "gospodarka ogniem"?

Australia jest drugim po Antarktydzie, najbardziej suchym kontynentem na świecie. - Aborygeni jakoś sobie z tym radzili, głównie poprzez "gospodarkę ogniem", czyli kontrolowane wypalanie buszu. Wiedzieli, kiedy to robić i na jaką skalę. Dziś ludzie niby przejęli tę wiedzę, ale robią to bez konsekwencji - podsumowuje autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia". 

Czytaj także
Koala australia pixabay-1200.jpg
Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Eukaliptusy jak sztuczne ognie

Rdzenni mieszkańcy kontynentu kontrolowali głównie ściółkę leśną i to ją wypalali. - Teraz mniej się o tym pamięta, tymczasem nagromadzenie ściółki ma fundamentalne znaczenie dla powstawania pożarów i siły ognia. Kiedy wieje wiatr, płomień strzela w górę i zajmuje eukaliptusy, czyli podstawową roślinę w Australii. Liście eukaliptusa nasączone są olejkami eterycznymi, które są łatwopalne i działają jak zimne ognie, nawet do 60 metrów - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana.        

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Ela Burza

Gość: Marek Tomalik (podróżnik, publicysta, autor książek)

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 16.08

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak