Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:07
Ostatnia przedstawicielka nosorożców sumatrzańskich naturalnie żyjących w Malezji zmarła w sobotę na wyspach Borneo. Ostatni samiec tego gatunku zginął w maju tego roku. Koala giną masowo w pożarach lasów w Australii. Gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły. Podobne informacje możemy usłyszeć również na temat gatunków żyjących w Polsce.
Audio
  • „Giną, bo nie mają miejsca do życia”. Jak przyczyniamy się do wymierania gatunków? (Ratujemy świat/Czwórka)
Miś koala
Miś koalaFoto: narya/pixabay

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) prowadzi rejestr nazwany "Czerwoną księgą gatunków zagrożonych". Zestawiając te dane z szacunkami ONZ dotyczących bioróżnorodności możemy uzyskać pełny, choć alarmujący obraz sytuacji. Z danych WWF wynika, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 procent. Zagrożonych wyginięciem jest 61 tysięcy gatunków.

- Straciliśmy ponad 60 procent populacji kręgowców, podobnie wygląda sytuacja zwierząt żyjących w słodkich wodach. Przekształcamy rzeki, osuszamy bagna, eksploatujemy dotąd niedostępne, dzikie tereny, a głównym czynnikiem wymierania zwierząt jest systematyczne odbieranie im miejsca do życia. Z każdym rokiem będzie gorzej, bo ludzi ciągle przybywa - tłumaczyła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF Polska.

Co zrobić, by powstrzymać tę sytuację? Jak mówiła ekspert w studiu Czwórki musimy zacząć od rozwiązania problemów ludzi. - By w mniejszym stopniu eksploatować ziemię musimy pomyśleć o tym, by bardziej sprawiedliwie dzielić dobra wśród ludzi. Musimy przestać konsumować ponad miarę.

Które gatunki są najbardziej zagrożone? W jaki sposób możemy realnie przyczynić się do ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

Powróciliśmy też do Krakowa na akcję "Ekoiści", ekologiczne spotkania Czwórki z naukowcami i aktywistami. Ostatnie spotkanie odbyło się w piątek (29 listopada). 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wysokie stężenie CO2 w mieszkaniach działa na nas tak samo, jak smog"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 16:29
Co czwarty Polak min. raz w tygodniu we własnym domu oddycha powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. To zła informacja, zwłaszcza, że według danych WHO, większość z nas aż 90 procent czasu spędza w pomieszczeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:42
Nie tylko samochody czy fabryki zatruwają Ziemię. Bardzo podobny efekt mają przemysłowe hodowle zwierząt. Dlatego nasza świadoma decyzja o przejściu na wegetarianizm bądź weganizm może przyczynić się do ochrony środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Billie Eilish rozdaje bilety fanom, którzy dbają o środowisko

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 13:18
Razem z organizacją Global Citizen zorganizowała akcję, w której użytkownicy mogą zdobywać punkty. Za przeczytane artykuły i tweetowanie na ten temat czeka nagroda - darmowy bilet na koncert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Watch Docs. Richard Gere zaprasza na filmowe święto praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:40
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z największych na świecie festiwali zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, który w tym roku możemy śledzić w aż 40 miastach w całej Polsce. W grudniu ruszy 19. odsłona tej imprezy. 
rozwiń zwiń