Po co młodym kurs przedmałżeński?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:54
Kiedyś można było przygotowanie do sakramentu małżeństwa zamknąć w jeden weekend. Od tego roku trzeba przeznaczyć na nie znacznie więcej czasu. 
Audio
  • Kurs przedmałżeński - sprawdź, jak dobrze się znacie (Czat Czwórki)
Ślub to początek nowej drogi w życiu młodej pary. Jeśli jednak na tej drodze stanie nam teściowa - jak sobie z tym poradzić?
Ślub to początek nowej drogi w życiu młodej pary. Jeśli jednak na tej drodze stanie nam teściowa - jak sobie z tym poradzić? Foto: Pixabay/dom.publiczna/StockSnap

Podpisanie protokołu w kancelarii parafialnej także wygląda inaczej. Padają pytania, czy rodzice narzeczonych znają się i lubią, jakie mają poglądy, od kiedy znają się młodzi, co ich łączy, a co dzieli. Prawie jak wizyta u psychologa. Czy może to pomóc ograniczyć falę rozwodów wśród młodych małżeństw? A może skutek będzie odwrotny i zniechęci pary do ślubu kościelnego?

Po co młodym kurs przedmałżeński?

- Kursy przedmałżeńskie służą wzmacnianiu miłości. Czasem jednak w jego trakcie albo po zakończeniu okazuje się, że para się rozchodzi. Między młodymi było bowiem zbyt dużo różnic - komentował ks. dr Mariusz Szczerbiński z duszpasterstwa rodzin archidiecezji warszawskiej.

- Chodzi o to, by narzeczeni nauczyli się pracować ze sobą i między sobą w różnych wymiarach. W grę wchodzi tu aspekt ludzki, ale i psychologiczny, czy duchowy - dodawał ks. dr Mariusz Szczerbiński.

Tylko nakazy i zakazy?

Kurs przedmałżeński Tomasza Sztrekera, coacha i twórcy inicjatyw chrześcijańskich trwał aż pięć miesięcy. - Kurs rozpoczynało 120 par. Nie wszystkie go ukończyły. Mimo wspomnianych nakazów i zakazów każdy z nas ma możliwość wyboru. Dla mnie to był czas, który pozwolił mi poznać drugą osobę. Często tylko nam się wydaje, że tak naprawdę się znamy. Małżeństwa rozpadają się, bo pary nie wiedzą, kim jest osoba, z którą żyją na co dzień - opowiadał.

Jakie pytania do duchownych padają z ust przyszłych małżonków? O co warto zapytać, biorąc udział w przygotowaniu do sakramentu? Czego można się z niego dowiedzieć? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: o. Dariusz Kantypowicz (dominikanin); ks. dr Mariusz Szczerbiński (duszpasterstwo rodzin archidiecezji warszawskiej); Tomasz Sztreker (coach, twórca inicjatyw chrześcijańskich)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 15.08

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak