Polskie Radio
Section05
małżeństwo

By znaleźć motywację do pracy nad związkiem. Reportaż "Warto powalczyć" [POSŁUCHAJ]

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Obecnie rozpada się niemal co czwarte małżeństwo, coraz większą część z nich stanowią związki z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Warto zawalczyć". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż rozwód małżeństwo reportaż w Jedynce społeczeństwo pr poleca psychoterapia

Miłość niejedno ma imię, czyli o kryzysach w związku

Zdarza się, że relacje partnerów w związku zmieniają się i nie są już takie jak na początku. Choć miłość w pierwszej kolejności kojarzy się z czymś przyjemnym, może też przysparzać wielu cierpień. – Bardzo często  bywa tak, że za bliskość  płacimy bardzo wysoką cenę – cenę uzależnienia emocjonalnego, poświęcenia, nadmiernego dawania siebie w związku, przekraczania granic. To jest zbyt wysoka cena, jeżeli chodzi o bycie blisko z drugą osobą – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Ewa Kazoń.  
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo komunikacja miłość kryzys psychologia Strefa Rodzica

PR24 Miłość małżeńska w książce "Szczęście we troje". Kim jest ten trzeci?

Gościem audycji "Między nami kobietami" w Polskim Radiu 24 była Marzena Juraczko, autorka książki "Szczęście we troje". Książka opowiada o miłości małżeńskiej na przykładzie siedmiu opisanych par. Jej tytuł jest trochę prowokacyjny, bo skoro miłość dotyczy par małżeńskich, to kim jest ten trzeci?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek miłość małżeństwo religia wiara

Miłość jak fundament. O uczuciu, które uskrzydla i potrafi wiele przetrwać

Są razem od trzydziestu lat. Jak to się mówi - na dobre i na złe. Czerpią od siebie nawzajem dobro, sposoby rozwiązań wielu problemów i moc we wspólnym tworzeniu domu dla niepełnosprawnego dziecka. O tym, jak miłość potrafi uskrzydlać i być fundamentem opowiadali Agnieszka i Tomasz Oczkowscy z Torunia.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski miłość rodzina małżeństwo społeczeństwo dzieci choroba

Miłość na emigracji. „Chodziliśmy na randki i rozmawialiśmy o przeprowadzce do Polski”

Spotkania dwojga pisanych sobie ludzi bywają spontaniczne, niespodziewane choć czasem wyczekiwane przez długie lata. Pielęgnowane jak najpiękniejsze wspomnienia czy nadzieje. Co ciekawe, emigracyjne historie małżeńskie choć zaczynają się poza granicami Polski, bardzo często stanowią pierwszy krok do wspólnego powrotu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa miłość Walentynki małżeństwo rodzina rodzina na swoim dzieci Polonia Małgorzata Frydrych

Alienacja rodzicielska. Jak przestać żyć pod dyktando...

Rozwód jest sytuacją trudną, ale jeszcze trudniejsze może być to, co wydarzy się później. Osoby rozwiedzione często zakładają rodziny i muszą odnaleźć się w całkowicie nowej sytuacji. Byli partnerzy bądź partnerki mogą utrudniać kontakt z dzieckiem. W sytuacji alienacji rodzicielskiej pojawia się bezsilność. Jest to nie tylko utrata kontaktu z dzieckiem, ale też wpływ na całe życie. Niewiele osób wie, że alternatywą dla wieloletnich walk w sądzie jest umowa z mediatorem – ugoda mediacyjna. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwód małżeństwo psychologia mediacje

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona magicznego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja literatura wspomnienie małżeństwo II wojna światowa Gruzja

TYLKO U NAS Kard. Gerhard Müller dla Polskiego Radia: nie możemy zgadzać się na propagandę skierowaną przeciwko życiu

Kardynał Gerhard Müller powiedział, że wiernym nie wolno zgadzać się na propagandę skierowaną przeciwko życiu. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary bierze udział w Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny, który odbywa się w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  rodzina wiara społeczeństwo Kościół katolicki małżeństwo POLSKA aktualności katolickie

Jak zażegnać kryzys w związku? Ruszają warsztaty motywacyjne dla małżeństw i narzeczonych

60 procent małżeństw przynajmniej raz przeżyło poważny kryzys, 40 procent z nich chętnie wzięłoby udział w warsztatach komunikacji, rozwiązywania konfliktów małżeńskich. To wyniki badań wykonanych na zlecenie Fundacji Mamy i Taty. W odpowiedzi na te oczekiwania Fundacja rozpoczyna "Warsztaty motywacyjne dla małżeństw i narzeczonych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci rodzina małżeństwo