Polskie Radio
Section05
małżeństwo

"To zdrada niektórych polityków". Praski biskup potępia ideę redefinicji pojęcia małżeństwo

Politycy publicznie deklarujący swoją przynależność do Kościoła katolickiego, którzy jednocześnie są gotowi poprzeć zmianę prawa umożliwiającą parom osób tej samej płci na zawieranie małżeństw cywilnych, popełniają zdradę - ocenił biskup pomocniczy w Pradze Zdenek Wasserbauer. Hierarcha wygłosił kazanie podczas uroczystości Bożego Ciała w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka Kościół chrześcijaństwo religia małżeństwo LGBT zdrada mężczyzna kobieta duchowieństwo

Epilepsja, zdrada i ser parmeński. Tragiczne losy Elżbiety Habsburżanki

15 czerwca 1545 roku w Wilnie zmarła Elżbieta Habsburżanka – pierwsza żona króla Zygmunta II Augusta. Królowa spędziła na polskim dworze zaledwie dwa lata, podczas których musiała się zmierzyć z wieloma przykrościami - między innymi zdradą męża i nienawiścią teściowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA królowie Polski małżeństwo król Barbara Radziwiłłówna Wawel

Jadwiga i Jerzy z Doliny Szczęścia [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Państwo Jadwiga i Jerzy Ekiertowie z Tomaszowic byli małżeństwem ponad 50 lat. W kwietniu 2021 pojechali do uzdrowiska koło Szklarskiej Poręby – miejscowości, w której się poznali. Pewnego dnia, w czasie samochodowej wycieczki, hamulce pojazdu pana Jerzego odmówiły posłuszeństwa… Czy istnieje miłość szczęśliwa, skoro każdy związek musi się kiedyś skończyć? W sposób zaplanowany albo w sposób naturalny?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Michalak reportaż Szklarska Poręba miłość małżeństwo Trójka

Walentynki – jaka jest historia święta zakochanych?

Możemy je świętować, podarowując ukochanej osobie lizak w kształcie serca, przygotowując romantyczną kolację, możemy też nie świętować ich wcale. Chodzi oczywiście o walentynki. Skąd wzięło się to obchodzone 14 lutego święto? Jakie są nasze największe walentynkowe obawy i co robić, gdy chcemy walentynki po prostu ominąć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Walentynki święta miłość małżeństwo starożytność

Reportaż "Męża szukam" o miłości na prowincji [POSŁUCHAJ]

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo mężczyzna kobieta wieś małżeństwo reportaż Trójka

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo psychologia kryzys Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców trudności

Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?

Decyzja o rozstaniu z partnerem nie przychodzi z łatwością. Mamy poczucie, że w naszym życiu zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany, których skutki dotykają także dzieci. Ponadto, osoby młodsze mogą obwiniać się za rozwód rodziców, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak im to wytłumaczyć w zrozumiały dla nich sposób. O tym, czym dla kobiety jest rozwód oraz jak sobie z nim poradzić opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" Joanna Szulc, dziennikarka i autorka książki "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo małżeństwo