X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy opłata cukrowa przełoży się na zmniejszenie spożycia cukru?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 20:49
Za napoje pomarańczowe zapłacić możemy nawet o 35 proc. więcej. A to tylko przykład tego co czeka nas po wprowadzeniu opłaty od cukru. Ministerstwo chce w ten sposób walczyć m.in. z otyłością i nadwagą, z którymi to zmaga się coraz więcej Polaków.
Audio
  • Czy "podatek" od cukru wpłynie na poprawę naszego zdrowia? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Im wyższa opłata, tym bardziej widoczne efekty

Opłata od cukru istnieje już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Estonii, Katalonii czy Francji. W każdym z tych krajów obowiązuje on na nieco innych zasadach, najlepiej sprawdza się w Stanach, gdzie opłata jest najwyższa. Jak wyjaśniała dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda, w niektórych krajach jego wysokość uzależniona jest od ilości szkodliwych substancji. 

Nie zmienimy swoich nawyków bez odpowiedniej edukacji

Zdaniem dr Dawida Piekarza z Instytutu Staszica powinniśmy zastanowić się, czy tzw. podatek od cukru rzeczywiście zniechęci do kupowania napojów wysoko słodzonych. - Jest to czynnik, który w pewien sposób wpływa na wybory konsumenckie, ale nie działa na masową wyobraźnię, jeśli nie jest w żaden sposób poparty edukacją i działaniami, które zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia - komentował. Ekspert zwracał też uwagę na to, że opłatą, o której mowa w ustawie objęte są tylko nieliczne produkty. - Nie powinniśmy się śpieszyć z wprowadzaniem tej regulacji. Przepisy powinny być sformułowane w taki sposób, by doszło do realnej zmiany - dodawał.

Na "podatku" może ucierpieć nie tylko nasz portfel, ale i zdrowie

Jest także druga strona tego medalu. Przedsiębiorcy obawiają się, że taka opłata w dłuższej perspektywie źle wpłynie na konsumentów. - Ceny rosną, a część z nich deklaruje, że mimo wzrostu nadal będzie kupowała te produkty lub rozważają zmianę na tańsze zamienniki gorszej jakości. Ucierpią więc nie tylko portfele, ale i nasze zdrowie - mówił Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Idea jest może słuszna, ale brakuje jej pogłębionej pracy ekspertów i konsultacji społecznej - puentował dr Dawid Piekarz.

Jak skonstruowana jest opłata cukrowa? Dlaczego zdaniem ekspertów jest demotywująca dla producentów? Na co zostaną przekazane pieniądze z tego "podatku"? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Magdalena Czyrynda- Koleda (dietetyk); dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica), Arkadiusz Grądkowski (ekspert Konfederacji Lewiatan), Grzegorz Kostelecki (Polskie Towarzystwo Dietetyki)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 15.10

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak