Polskie Radio
Section05
cukier

ANALIZA Na słodzone napoje nie pomoże nawet ruch. Ukryty w składzie cukier to cichy zabójca

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Lavala przez 30 lat śledził stan zdrowia ponad 100 tys. osób. Wyniki tych obserwacji mogą poważnie zaniepokoić fanów słodzonych napojów. Wynika z nich bowiem, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie zniwelować ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zwiększonego przez cukier dostarczany za pośrednictwem słodzonych płynów. Napoje nie są jednak jego jedynym źródłem. Jest on dodawany powszechnie do produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkościami.
Zobacz więcej na temat:  cukier zdrowie jedzenie badania POLSKA społeczeństwo

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie zdrowie i dieta dieta napoje słodzone cukier dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

"Pełen nadzór sanepidu". Wiceminister Kołodziejczak ws. cukru z Ukrainy

Wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia, by sanepid nadzorował każdą partię cukru przyjeżdżającego do Polski, zapowiedział w poniedziałek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Dodał, że zwróci się do premiera i ministra rolnictwa, by ograniczyć napływ cukru do kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport import rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak wojna na Ukrainie cukier zboże

Ukraina powinna negocjować z Polską, a nie przenosić swoje żale do międzynarodowych instytucji

Warto, aby spory o bezcłowy handel Ukrainy z UE, były załatwiane przez dialog i międzyrządowe konsultacje. Zbyt często Kijów nie rozumiał naszych intencji i skarżył nas od razu do WTO lub Komisji Europejskiej - powiedział Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie rolnictwo Komisja Europejska zboże cukier transport

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla młodych osób?

1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. - Zalewanie mózgu kofeiną, dużą ilością cukru czy też tauryną, może w tym wieku doprowadzić do nieodwracalnych szkód w obrębie mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Marszałkowska, dietetyk. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta napoje słodzone cukier Agnieszka Kunikowska energetyk Justyna Marszałkowska napoje energetyczne

Papier i cukier przepisem na prostą, tanią i biodegradowalną baterię przyszłości?

Jedną z rzeczy, które są właściwie niezbędne do funkcjonowania współczesnego świata są baterie. Zużywamy ich tak dużo i tak różnych rozmiarów, że ich recykling jest poważnym problemem. Tymczasem francuski naukowiec opracował prostą, tanią i całkowicie biodegradowalną baterię z… cukru i papieru. Czyżby wynalazek stulecia?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA energia elektryczna baterie zasilanie cukier papier Paweł Turski Witold Lazar Trójka technika enzym

"W 2035 r. co czwarta osoba będzie zmagać się z otyłością". Zbliża się Światowy Dzień Otyłości

Otyłość staje się największym wzywaniem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym. W 2035 r. co czwarta osoba na świecie będzie zmagać się z otyłością - ostrzega Światowa Federacja Otyłości. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opublikowało Kartę Praw Chorego na Otyłość.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta otyłość cukier POLSKA społeczeństwo choroba

Kolumbijski cukier trzcinowy nasączony kokainą. Służby zatrzymały polskiego odbiorcę

Jest akt oskarżenia wobec mężczyzny, który miał importować do Polski kokainę z Kolumbii w cukrze trzcinowym. Ładunek 16 kilogramów narkotyku zmieszanego z cukrem odkryto w Hiszpanii w transporcie tysiąca worków cukru. Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej złożył akt oskarżenia w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo narkotyki Kolumbia cukier