X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy jesteśmy bezpieczni w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 20:58
Internet to wynalazek, który na zawsze zmienił człowieka. Daje ogromne możliwości, ale wiąże się z nim również wiele ryzykownych sytuacji. Zwróciliśmy na nie uwagę w Dzień Bezpiecznego Internetu.
Audio
  • Cyberedukacja? Musi dotyczyć wszystkich domowników (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Akhenaton Images

Cyberedukacja powinna oswajać dzieci z internetem, nie powinna być stałym elementem spędzania wolnego czasu Jolanta Zabór

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Działajmy razem!". Chodzi o połączenie sił przez organizacje, rodziców oraz nauczycieli w celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni w sieci.

Internet zmienił nie tylko nasz sposób komunikacji, ale i styl życia

Zdaniem Jolanty Zabór, specjalistki w Wydziale Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju i Edukacji problemem jest zbyt łatwy dostęp do informacji w sieci. - Te dane nie są weryfikowane. Część z nich może być niebezpieczna ze względu na niedopasowanie do wieku rozwojowego dzieci. Chodzi tu również dysponowanie naszymi danymi osobowymi i sposób, w jaki się ze sobą komunikujemy - mówiła.

Ustalanie granic korzystania z sieci nie może być jednorazowe. Rodzic powinien mieć kontrolę nad treścią, jaką przegląda dziecko dr Szymon Wójcik

W sieci czyha na nas cała gama niebezpieczeństw

To m.in. nieodpowiednie treści, cyberprzemoc, uwodzenie, oszustwa i wyłudzenia. Spektrum, jak mówili eksperci jest bardzo szerokie. - Kiedy rodzice nie kontrolują dostępu do sieci, co zdarza się niestety bardzo często, dziecko budzi się i zasypia z telefonem czy tabletem w ręce. To uzależnienie - komentował Paweł Woźniak, specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. 

Jak edukować w kwestii cyberbezpieczeństwa?

Jak mówili goście Czwórki, edukację należy rozpocząć od najmłodszych lat. - Świat zmienia się bardzo szybko, a młodzi ludzie dorastają w świecie internetu. Kontakt z urządzeniami mobilnymi dzieci mają już od okresu niemowlęcego. Nie jest to dobra praktyka. Wyjaśniamy rodzicom, że dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu ze sprzętem elektronicznym - dodawał dr Szymon Wójcik, socjolog, ekspert ds Bezpieczeństwa Dzieci On-line.

Jeśli chcemy, by dziecko znało dobre praktyki korzystania z sieci, sami musimy dawać dobry przykład Paweł Woźniak

Kiedy zacząć edukację medialną i jak uczyć dzieci korzystać z sieci w rozsądny sposób? W jaki sposób kontrolować i chronić je przed szkodliwymi treściami? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Jolanta Zabór (specjalista w Wydziale Wychowania i Profilaktyki Ośrodek Rozwoju i Edukacji), dr Szymon Wójcik (socjolog, ekspert ds Bezpieczeństwa Dzieci On-line, "Dajemy dzieciom siłę"), Paweł Woźniak (specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak