Czy jesteśmy bezpieczni w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 20:58
Internet to wynalazek, który na zawsze zmienił człowieka. Daje ogromne możliwości, ale wiąże się z nim również wiele ryzykownych sytuacji. Zwróciliśmy na nie uwagę w Dzień Bezpiecznego Internetu.
Audio
  • Cyberedukacja? Musi dotyczyć wszystkich domowników (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Akhenaton Images

Cyberedukacja powinna oswajać dzieci z internetem, nie powinna być stałym elementem spędzania wolnego czasu Jolanta Zabór

W tym roku odbywa się on pod hasłem "Działajmy razem!". Chodzi o połączenie sił przez organizacje, rodziców oraz nauczycieli w celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni w sieci.

Internet zmienił nie tylko nasz sposób komunikacji, ale i styl życia

Zdaniem Jolanty Zabór, specjalistki w Wydziale Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju i Edukacji problemem jest zbyt łatwy dostęp do informacji w sieci. - Te dane nie są weryfikowane. Część z nich może być niebezpieczna ze względu na niedopasowanie do wieku rozwojowego dzieci. Chodzi tu również dysponowanie naszymi danymi osobowymi i sposób, w jaki się ze sobą komunikujemy - mówiła.

Ustalanie granic korzystania z sieci nie może być jednorazowe. Rodzic powinien mieć kontrolę nad treścią, jaką przegląda dziecko dr Szymon Wójcik

W sieci czyha na nas cała gama niebezpieczeństw

To m.in. nieodpowiednie treści, cyberprzemoc, uwodzenie, oszustwa i wyłudzenia. Spektrum, jak mówili eksperci jest bardzo szerokie. - Kiedy rodzice nie kontrolują dostępu do sieci, co zdarza się niestety bardzo często, dziecko budzi się i zasypia z telefonem czy tabletem w ręce. To uzależnienie - komentował Paweł Woźniak, specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. 

Jak edukować w kwestii cyberbezpieczeństwa?

Jak mówili goście Czwórki, edukację należy rozpocząć od najmłodszych lat. - Świat zmienia się bardzo szybko, a młodzi ludzie dorastają w świecie internetu. Kontakt z urządzeniami mobilnymi dzieci mają już od okresu niemowlęcego. Nie jest to dobra praktyka. Wyjaśniamy rodzicom, że dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu ze sprzętem elektronicznym - dodawał dr Szymon Wójcik, socjolog, ekspert ds Bezpieczeństwa Dzieci On-line.

Jeśli chcemy, by dziecko znało dobre praktyki korzystania z sieci, sami musimy dawać dobry przykład Paweł Woźniak

Kiedy zacząć edukację medialną i jak uczyć dzieci korzystać z sieci w rozsądny sposób? W jaki sposób kontrolować i chronić je przed szkodliwymi treściami? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Jolanta Zabór (specjalista w Wydziale Wychowania i Profilaktyki Ośrodek Rozwoju i Edukacji), dr Szymon Wójcik (socjolog, ekspert ds Bezpieczeństwa Dzieci On-line, "Dajemy dzieciom siłę"), Paweł Woźniak (specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan internet