Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 19:45
Czy sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy? W niektórych dziedzinach ten proces już następuje. Reuters stworzył wirtualnego prezentera sportowego, który sam może zrelacjonować wydarzenia z meczu. 
Audio
  • Komu służy sztuczna inteligencja? (Czat Czwórki)
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencjęFoto: Antonello Marangi/ Shutterstock

Jaki potencjał tkwi w SI?

Chińska telewizja korzysta z takich rozwiązań od prawie roku – programy informacyjne prowadzą prezenterzy będący cyfrową projekcją wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji. Jak czytamy w raporcie "Monitoring trendów w innowacyjności", do 2025 r. liczba miejsc pracy dla specjalistów od SI wzrośnie u nas do 200 tysięcy. Energetyka, bankowość, usługi dla biznesu, edukacja, medycyna czy rolnictwo - w każdym z tych sektorów wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji może wprowadzić zupełnie nową jakość.

Technologia, z której korzystamy każdego dnia

Jak mówił Maciej Jagaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością sztuczna inteligencja jest już częścią naszej codzienności, która każdego dnia ułatwia nasze życie. - To technologie, z których korzystamy w urządzeniach elektronicznych: smartfonach, komputerach, domowych sprzętach elektronicznych. Mamy ją na wyciągnięcie ręki - wyjaśniał gość Czwórki. I choć część z nas uważa, że może stać się zagrożeniem, współcześnie prawie każdy z niej korzysta. - Chcemy, aby sztuczna inteligencja nas zastąpiła - mówił Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

"Silna sztuczna inteligencja" to studium człowieka, nie maszyny

I jak dodawał, dążymy do tego, by stała się konkurencyjna względem człowieka. - Została stworzona po to, by pomagać nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jest użyteczna wtedy, gdy potrafi wykonać jakieś zadanie za nas. To, co większość z nas wyobraża sobie jako sztuczną inteligencję to nauka, która dopiero kiełkuje i opiera się nie tyle na inżynierii, ile na badaniach związanych z funkcjonowaniem mózgu człowieka. Chcemy korzystać z tej technologii nie tylko dla wygody. Maszyny potrafią dostrzec to, czego nie jest w stanie zobaczyć człowiek - mówił.

Czy zatem nasze obawy, że okażemy się zbędni w swoich miejscach pracy, są niebezpodstawne? Jaki potencjał tkwi w SI? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Andrzej Dulka (prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji); Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac