Świat w czasie pandemii… Islandia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 01:12
Na Islandii, inaczej niż w Polsce nie było akcji #zostańwdomu. Wiele osób nadal pracuje. Dopiero 23 marca wyszło rozporządzenie o zamknięciu kawiarni i barów. Islandia zaczyna odczuwać brak ruchu turystycznego.
Audio
  • Wulkaniczna wyspa w czasie pandemii. Jak z koronawirusem radzą sobie Islandczycy? (Czat Czwórki)
Islandia
IslandiaFoto: Shutterstock.com/Beketoff

Gospodarka tego kraju w 1/3 oparta jest o turystykę. Wyspa opustoszała, ale jak opowiadała Wiola Ujazdowska, Polka od lat mieszkająca na Islandii na ulicach ani w społeczeństwie nie da się wyczuć paniki.

Niedozwolone są zgromadzenia publiczne powyżej dwudziestu osób. Jednak, jak opowiadała rozmówczyni Kuby Marcinowicza social distancing, o którym tak dużo mówi się w mediach społecznościowych niestety nie działa tak dobrze w praktyce. - Kiedy ogłoszono, że ma zostać wprowadzony zakaz zgromadzeń, ludzie tłumnie ruszyli do klubów w Rejkiawiku. W trakcie ostatniego weekendu znacznie wzrosła liczba zarażonych wśród młodych dorosłych - mówiła

Inaczej wygląda też dostęp do testów na obecność wirusa. Taki można wykonać nie tylko w placówkach państwowej służby zdrowia. Jedna z prywatnych islandzkich firm badawczych ufundowała darmową pulę testów dla każdego, kto chciałby go na sobie wykonać. - Jesteśmy państwem, w którym bardzo duża liczba osób została przetestowana - wyjaśniała.

- Turyści nadal znajdują się na wyspie. Jeszcze do niedawna byli oburzeni restrykcjami związanymi z zachowaniem bezpiecznej odległości, np. między turystą a przewodnikiem, lub wizją zamkniętych restauracji. Niektórzy zachowują się tak, jakby ta choroba ich nie dotyczyła, co jest dziwne o tyle, że pierwszą osobą, która zmarła w wyniku powikłań związanych z COVID-19 był właśnie amerykański turysta - dodawała.

Jak zmienia się życie Islandczyków i czy tamtejszy rząd planuje wprowadzenie kolejnych środków ostrożności? O tym opowiadała Wiola Ujazdowska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Wiola Ujazdowska (od sześciu lat mieszka na Islandii)

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 16.05

ac