Podatek cukrowy. Czy dzięki niemu będziemy zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:36
Nowe opłaty odczują w swoich portfelach m.in. miłośnicy słodkości, ale i napojów gazowanych czy popularnych "energetyków". Jakie są prawdopodobne konsekwencje wprowadzenia "podatku cukrowego"?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dokmaihaeng/Shutterstock.com

cukier 1200.jpg
Podatek od cukru - skuteczny sposób na zmianę nawyków?

Ministerstwo zdrowia już w grudniu ubiegłego roku przygotowało ten projekt. Opłata naliczana będzie w zależności od ilości opodatkowanej substancji, jaka zawarta jest w danym produkcie. - Niektóre napoje podrożeją nawet do 50 proc., to będzie bardzo duże obciążenie - tłumaczył Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Powodem oczywiście jest wzrost kosztów, bo tak duży podatek trzeba będzie po prostu zapłacić. Jeśli ceny nie zostaną podniesione będzie to generowało dla przedsiębiorców ogromną stratę - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
18:38 2020_09_02-15-09-30_CZWÓRKA_CzatCzwórki.mp3 Co zmieni się po wprowadzeniu podatku cukrowego? (Czat Czwórki)

jedzenie market sklep 663.jpg
Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Jak podkreślał, konsekwencji wprowadzenia tzw. podatku cukrowego może być kilka, ale zdrowie konsumentów jest daleko na tej liście. - Może on spowodować m.in. efekt substytucji, czyli substancje obciążone podatkiem zostaną zastąpione substancjami, które nie są nim obciążone, ale są równie słodkie. To stało się na przykład w wielkiej Brytanii, gdzie po dwóch latach od wprowadzenia takiego podatku okazało się, że spożycie cukru wcale nie spadło, a wręcz wzrosło - mówił Andrzej Gantner. Kolejnym efektem, jak wyliczał gość Czwórki może być obniżanie jakości sprzedawanych produktów: wycofywanie się z naturalnych dodatków, m.in. soków i zastępowanie ich chemicznymi, na przykład barwnikami. - To powrót do oranżady z PRL-u - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także: 

Jak przekonywała dr hab. Joanna Myszkowska-Ryciak, dietetyk z SGGW, "wydaje się na podstawie badań, że to może być skuteczne". - Określenie "globalne uzależnienie od cukru" stało się dziś modne, ale faktem jest, że preferencja smaku słodkiego jest z nami od najwcześniejszego dzieciństwa - tłumaczyła ekspert. - W Polsce co druga osoba powyżej 15. roku życia ma problem z nadmierną masą ciała. Cukier z pewnością jest jednym z winowajców, ale nie głównym. Po prostu nasz wydatek energetyczny jest zbyt mały w stosunku do ilości jedzenia, które spożywamy, zwyczajnie mamy za mało ruchu.

Jak tłumaczyła, zastąpienie cukru bezkalorycznymi słodzikami sprawi, że będziemy otrzymywać mniej energii z pożywienia i napojów. - Ale z drugiej strony słodziki też nie są zdrowe, bo nie wnoszą do naszej diety żadnej wartości - podkreślała. - Dlatego na pytanie, czy lepiej wybrać cukier czy słodzik, odpowiedziałabym po prostu: wodę. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Andrzej Gantner (Polska Federacja Producentów Żywności), 

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 2.09.2020

Godz. emisji: 15.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak