Polskie Radio
Section05
podatek

Premier: zreperowaliśmy budżet i dlatego będziemy przekazywać 13. i 14. emeryturę na stałe

- Zreperowaliśmy budżet i dlatego przekazaliśmy, przekazujemy regularnie i będziemy przekazywać tak długo, jak wyborcy będą nam ufali, 13. i 14. emeryturę na stałe dla seniorów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie). Szef rządu przypomniał też o zniesionym podatku dla seniorów do 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli do 30 tys. zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Mateusz Morawiecki emerytura podatek budżet leki senior Platforma Obywatelska

Eksperci: likwidacja PCC od zakupu pierwszego mieszkania to dobry krok, ale rozwiązuje tylko fragment problemu

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych to znaczne obciążenie przy zakupie mieszkania. Dobrze więc, że jest likwidowane przy zakupie pierwszego mieszkania. Nadal jednak pozostaje problem, że przy zakupie kolejnych stanowi on ponowne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Przy pensji zapłacono już bowiem od nich PIT  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek mieszkanie dla młodych pit fundusze inwestycyjne

Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Sejm podjął decyzję

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. Wśród zmian wprowadzanych ustawą jest m.in. podniesienie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn. Posłowie przyjęli 8 spośród 27 poprawek, jakie zostały zgłoszone do projektu ustawy w trakcie drugiego czytania. Za przyjęciem ustawy było 271 posłów, przeciw głosowało 177, wstrzymało się 2 posłów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sejm ustawa spadek podatek kwota wolna od podatku

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona. Kredytobiorcy bez dodatkowych obciążeń PIT

Co najmniej do końca 2024 r. będą obowiązywały przepisy zwalniające frankowiczów z podatku dochodowego od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym - informuje serwis spidersweb.pl. Oznacza to w praktyce, że PIT nadal nie będzie pobierany nie tylko od umorzonej części wierzytelności, ale także od świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu w związku z ujemnym oprocentowaniem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt walutowy podatek pit Ministerstwo Finansów ulga podatkowa

Dominika Ćosić o podatku korporacyjnym: to rodzaj bardzo cwanej pułapki i szantażu zastosowanego przez Niemcy

- Niemcom oczywiście bardzo zależy na wprowadzeniu tego podatku i chcąc uniknąć ewentualnego polskiego weta, Niemcy postanowiły to sprzedać razem z pakietem pomocowym dla Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  podatek Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 pieniądze Ukraina Mateusz Morawiecki

Podatek od przekazanych gotówką darowizn od osób najbliższych? NSA ma wyjaśnić sytuację

- Nieuzasadnione jest nałożenie ciężaru podatkowego z powodu sposobu przekazania między osobami najbliższymi pieniędzy będących przedmiotem darowizny w sytuacji, gdy sama umowa darowizny nie budzi wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. O sprawę zapytał Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA spadek legislacja podatek podatek dochodowy POLSKA społeczeństwo prawo

Eksperci: musimy pilnie zdecydować jak chronić oszczędności Polaków, podatek Belki temu nie sprzyja

Podatek Belki wymaga szybkiego zastanowienia choćby dlatego, że w czasach gdy nie doczekaliśmy się reakcji banków w postaci istotnego zwiększenia depozytów, ludzie uznają, że oszczędzać się nie opłaci. Trzeba zrobić zatem coś, żeby deponenci dalej oszczędzali, a nie zwiększali popytu, bo to też stale zwiększa inflację. Potrzebujemy ochrony oszczędności, a nie ich wyniszczania, szczególnie w trudnym czasie - mówił w audycji prof. Witold Modzelewski, prezes instytutu studiów Podatkowych, były wiceminister finansów, wykładowca UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lokata terminowa banki podatek

"Fałszywe faktury na miliony złotych". KAS zatrzymało kolejne osoby

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali kolejne 10 osób w śledztwie dotyczącym grup wystawiających fikcyjne faktury VAT. Łącznie kilka grup wystawiło ponad 900 fałszywych faktur za ponad 22,4 milionów zł. W zatrzymaniu pomogli mazowieccy policjanci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma finanse podatki podatek oszustwo POLSKA pieniądze vat przestępczość prokuratura faktury korupcja przestępczość gospodarcza oszustwa faktura wyłudzenia