Polskie Radio
Section05
podatek

O mafiach paliwowych media mówiły już w 2012 roku. Premier: ostrzegali też przedsiębiorcy

Już w 2012 roku "Puls Biznesu" alarmował w sprawie mafii paliwowych, które "rozkładały na łopatkę legalną konkurencję" przez wyłudzanie VAT-u. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Sejmie, że nie tylko media, ale też przedsiębiorcy apelowali do rządu PO-PSL o interwencję w tej sprawie. Bezskutecznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka vat podatek VAT podatki podatek Mateusz Morawiecki

"Ten projekt będzie jeszcze dopracowywany". Joanna Lichocka o podatku od reklam

- Kwestią do dyskusji przy projekcie ustawy dot. podatku od reklam jest próg przychodów dla reklamy telewizyjnej i radiowej - oceniła poseł PiS Joanna Lichocka. - Próg zaproponowany jest na poziomie 1 mln zł rocznie, trzeba to przedyskutować, bo dotykałby także regionalne stacje tv i radiowe - dodała.
Zobacz więcej na temat:  media podatek reklama Joanna Lichocka Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo POLSKA

"Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie". Adam Bielan o podatku od reklam w mediach

- Rząd określił dyskusję, która się toczy wokół proponowanych rozwiązań, jako "prekonsultacje", więc do wprowadzenia takiego czy innego podatku od mediów jest jeszcze daleka droga. Myślę, że musimy się zastanowić nad algorytmem tego rozwiązania i nad sposobem zbierania opłat - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Adam Bielan z Porozumienia, komentując działania części europarlamentarzystów m.in. w sprawie tzw. podatku od reklam.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Adam Bielan media podatek podatki POLSKA polityka

"Kierunek słuszny, ale za wcześnie na ostateczną ocenę". Ziobro o podatku od reklam

- Jeśli chodzi o kierunek, Solidarna Polska popiera projekt dotyczący podatku reklamowego, jednak na ostateczną ocenę jest za wcześnie - mówił minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w Programie 3 Polskiego Radia. Dodał, że szczegóły projektu nie zostały skonsultowane z jego ugrupowaniem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Solidarna Polska media podatek dziennikarze społeczeństwo POLSKA

Macierewicz: nie sądzę, by projekt ustawy dotyczący podatku od reklam został wycofany

- Nie wydaje mi się, abyśmy ustąpili przed kilkoma posłami skupionymi wokół pana Gowina. Jego publiczny sprzeciw ma charakter polityczny, nie merytoryczny. To próba pokazania, że jest gotów rozmawiać z drugą stroną i wspierać politykę mającą na celu uprzywilejowanie najbogatszych oraz stacji wyrastających z agenturalnego źródła - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz media opozycja podatek

"Jarosław Gowin nie prowadzi rozmów z opozycją". Rzecznik Porozumienia o podatku od reklam

- Dementuję, żadnych rozmów z opozycją na temat projektu dotyczącego opodatkowania reklam nie było - mówiła w piątek rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka. Zaprzeczyła też, by prezes Porozumienia Jarosław Gowin planował udział w konsultacjach zaproponowanych w tej sprawie przez PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Porozumienie Jarosława Gowina Adam Bielan Jarosław Gowin zjednoczona prawica podatek pieniądze

"To uwłacza logice". Robert Knap o strajku niektórych mediów komercyjnych

- Zasłanianie się takimi małymi mediami, drobnymi, ale ważnymi społecznie, lokalnie, regionalnie, przez takich potentatów, którzy zarabiają miliardy na reklamach - moim zdaniem - trochę uwłacza logice - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap z portalu tvp.info. Gościem "Debaty dnia" był także Tomasz Walczak z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski POLSKA media podatek podatki TVPinfo

"Chodzi o pieniądze, a nie żadną wolność słowa". Prof. Ryba o proteście części mediów

- Gdyby (media) powiedziały, że "protestujemy przeciwko temu, że z naszych ogromnych zysków państwo polskie będzie pobierać podatki w jakiejś formie adekwatnej do tego, jak te zyski wyglądają", no to wówczas nikt by nawet nie mrugnął okiem. Więc zawsze się mówi o wolności, a wtedy to robi wrażenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel prof. Mieczysław Ryba POLSKA media podatki podatek

Prof. Jabłoński o proteście mediów: wielkie oszustwo i szantaż, większość odbiorców nie dała się nabrać

- Okazuje się, że większość odbiorców zrozumiała, o co w tym wszystkim chodzi i nie dała się temu trochę oszukańczemu szantażowi, mającemu wmawiać Polakom, że coś się im odbiera, że niszczy się wolność mediów. Zareagowano chyba zbyt histerycznie - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń media podatek

"Jesteśmy otwarci na to, by rozmawiać". Rzecznik rządu o projekcie podatku od reklam

- Jesteśmy zaskoczeni tak silną reakcją już na tym etapie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu ws. podatku reklamowego. Podkreślił, że poszczególne progi przychodów mogą ulec korekcie, a po zebraniu wszystkich uwag planowane jest spotkanie poświęcone tej kwestii.
Zobacz więcej na temat:  media podatek wolność słowa dziennikarstwo społeczeństwo Piotr Müller reklama protest POLSKA