Wspinaczka górska. Jak zacząć przygodę z tym sportem?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 21:21
Wspinaczka to coraz bardziej popularne hobby, świadczyć o tym mogą przepełnione w piątkowe wieczory sale wspinaczkowe. - To pasja, która może nas prowadzić przez życie - podkreślał w rozmowie z Czwórką taternik jaskiniowy Jan Grabowski. 
Jak zacząć przygodę z wspinaniem?
Jak zacząć przygodę z wspinaniem?Foto: Artie Medvedev/Shutterstock

- Ścianki wspinaczkowe są świetnym rozwiązaniem, bo dają dużo możliwości rozwoju. Poza tym, jeśli nie mieszkamy w górach, ani blisko skałek, pozwalają na utrzymanie regularnego treningu - tłumaczył Jan Grabowski, taternik jaskiniowy oraz członek sekcji wspinaczkowej AZS Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Jak podkreślał ekspert, wspinaczka z liną jest doskonałym rozwiązaniem, bo może być dużo łatwiejsza od boulderingu. - Bouldering to wspinanie na wysokość ok. 4,8 m, bo tyle mają panele, a potem opadamy na materace. Jednak wysokość ta jest już na tyle poważna, że jeśli zdarzy nam się jakiś niepewny ruch, trudne ułożenie albo bardziej dynamiczne wyskoki, jesteśmy w stanie upaść w sposób tak niefortunny, że o poważne kontuzje nie jest trudno - podkreślał Jan Grabowski. - Dlatego wspinanie z liną, nawet przy kilkumetrowych odpadnięciach, jest dużo bezpieczniejszą formą wspinaczki - tłumaczył.

Ważne jednak, by trzymać się wszelkich zasad bezpieczeństwa. - Jeśli mamy właściwego asekuranta, który jest czujny i nas pilnuje, to jest bezpiecznie, choć wygląda przerażająco - opowiadał.

Posłuchaj
04:02 _PR4_AAC 2022_01_24-15-38-55.mp3 Wspinaczka - jak zacząć i czy to sport dla wszystkich? (Czat Czwórki)  

Jak tłumaczył, wspinaczka górska to sport dla osób w każdym wieku i nawet 50-latkowie mogą pozwolić sobie na to hobby. - Sam kieruję swoje życie w taką stronę i bardzo by mi na tym zależało. Znam wielu "starszych" ludzi gór, którzy żyli i żyją tą pasją. To hobby, które prowadzi przez życie - podkreślał Jan Grabowski. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Marek Rugała

Gość: Jan Grabowski (taternik jaskiniowy oraz członek sekcji wspinaczkowej AZS SGGW)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 15.45

kd