Czy cenimy polską muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 19:00
Ostatnio pojawił się projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z nim udział polskiej muzyki antenowej miałby znacząco wzrosnąć. Pomysłodawcy argumentują to dbałością o polskich artystów i naszą muzykę. Sprawdzamy, jak jest z kondycją krajowej sceny muzycznej.
Quebonafide często gości na antenie Czwórki.
Quebonafide często gości na antenie Czwórki. Foto: Justyna Tylczyńska

Polska muzyka w sieci

Jak się okazuje, polska muzyka cieszy się sporą popularnością. Platformowy streamingowe pozwalają na dość dokładną analizę trendów dominujących w ciągu ostatniej dekady. - Rok 2018 stał się rokiem przełomu, na szczycie słuchalności na Spotify stanął wtedy numer "Tamagotchi" supertandemu Taconafide. W roku 2019 zwyciężył utwór "Język ciała" rapera Tymka, wyprzedzając w rankingach popularnego "Bad guya" autorstwa Billie Eilish - wymienia reporter Czwórki Rafał Śmigasiewicz. - W roku 2020 na pierwsze miejsce zestawienia trafiła piosenka "Bubbletea" Quebonafide z gościnnym udziałem Darii Zawiałow. A 2021 roku najpopularniejszą okazała się piosenka "Kiss cam" rapera Maty.


Przezdolni artyści

Powyższe statystyki dowodzą, że na krajowej scenie od przeszło czterech lat triumfy święcą polscy artyści. Co jednak polska scena muzyczna ma do zaoferowania światu? - Bardzo dużo, bo mamy przezdolnych muzyków i to jest niewiarygodne, jak oni grają i jak komponują - mówi Damian Sikorski, dziennikarz muzyczny. - Na przykład Igor Walaszek, czyli Igo, zapowiada swój debiutancki album. Ukazała się piosenka "Helena" - fantastyczna kompozycja, która ma w sobie mnóstwo lekkości, ale też pięknych dźwięków. Uważam, że to jest utwór na światowym poziomie. 


IGO - Helena / Iglo Records


Czas na światowe zespoły

Kolejną doceniona przez dziennikarza postacią na scenie muzycznej jest Piotr (Rubens) Rubik, znany wcześniej jako gitarzysta grupy Lemon. Artysta, który na co dzień zasila składy Darii Zawiałow, debiutuje jako kompozytor, ale także i wokalista.

- Każdy z zespołów, który dziś cieszy się popularnością - mówię o dobrej muzyce - mógłby odnieść światowy sukces. Problem raczej nie tkwi w tym, że oni gorzej grają, tylko w przemyśle muzycznym i tym, jakie są schematy - zauważa Damian Sikorski. - Nie wiem, dlaczego jeszcze ci artyści nie wypłynęli na międzynarodowej arenie. Mam nadzieję, że tak się stanie i będziemy mówili o tych zespołach "światowe".


Koncerty Czwórki - POSŁUCHAJ >>>


Czwórka wspiera polską muzykę i debiutujących artystów. W każdy piątek po godz. 18.00, w audycji "Będzie Głośno!", mikrofon młodym muzykom oddaje Damian Sikorski. Czwórka poszukuje także młodych artystów, którzy chcieliby u nas zadebiutować, tak jak Ms. Obsession, Marta Zalewska, Sara Kordowska, zespół Myasta czy zwyciężczyni ostatniego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" Wrona.

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Rafał Śmigasiewicz

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 15.34

aw