Dzień Walki z Ubóstwem. "Słuchaj, nie osądzaj"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:00
17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, który ma zwrócić uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślić prawa osób najuboższych i braterstwo z nimi. 
Raport o Rozwoju Społecznym przygotowany przez Program NZ ds. Rozwoju (UNDP) podaje, że nawet w najbogatszych krajach są grupy osób żyjących w skrajnej nędzy.
Raport o Rozwoju Społecznym przygotowany przez Program NZ ds. Rozwoju (UNDP) podaje, że nawet w najbogatszych krajach są grupy osób żyjących w skrajnej nędzy.Foto: Roman Bodnarchuk/Shutterstock.com

Praktykowanie ubóstwa

Jedną z organizacji, która działa na rzecz rozwiązania problemu skrajnego ubóstwa jest Stowarzyszenie ATD Czwarty Świat Polska. To część międzynarodowego ruchu o charakterze apolitycznym i bez przynależności religijnej, które koncentruje się wokół wspierania osób i rodzin żyjących w ubóstwie poprzez obecność i zaangażowanie w środowiskach grup mniej uprzywilejowanych, budowania świadomości społecznej na temat problemu skrajnego ubóstwa oraz wpływania na polityki zmierzające do jego rozwiązania. - Zajmuję się działaniami młodzieżowymi i współtworzę inkluzywne grupy, które opracowują działania, robią różne akcje i organizują wydarzenia - opowiada Zuzanna Kościk, wolontariuszka ATD Czwarty Świat Polska. - Pomagamy uchodźcom i osobom praktykującym ubóstwo. Specjalnie używam tu słowa "praktykujący", żeby uniknąć określeń "biedny" czy "słaby". Bo ci ludzie wcale tacy nie są. 

Wszyscy ze wszystkimi

Polska grupa młodzieżowe działająca w ramach stowarzyszenia jest jedną z najliczniejszych w Europie. - Staramy się, by z ludzi najuboższych uczynić najważniejszych partnerów w walce z nędzą i w budowaniu świata szanującego godność każdego człowieka - mówi gość Czwórki. - W naszych zajęciach i warsztatach uczestniczą przedstawiciele różnych grup społecznych - także reprezentanci klas średniej i wyższej. Wzajemnie sobie pomagamy, nikt nie jest "nad" strukturą, pracujemy jak jeden organizm.

Sprawdź także:

Naucz się słuchać, a nie osądzać

Ubóstwo jest problemem dotyczącym nie tylko krajów rozwijających się. Raport o Rozwoju Społecznym przygotowany przez Program NZ ds. Rozwoju (UNDP) podaje, że nawet w najbogatszych krajach są grupy osób żyjących w skrajnej nędzy. - To, czego nauczyła mnie praca w ATD, to nieocenianie innych. Często przyczyną ubóstwa jest zbieg wydarzeń, a nie zła wola osoby praktykującej. Ale żeby się o tym przekonać, należy oddać tym ludziom głos, żeby sami mogli powiedzieć, czego potrzebują - podkreśla Zuzanna Kościk.  

Posłuchaj
10:38 CZWÓRKA Czat Czworki - bieda 17 10 2022.mp3 Czym jest ubóstwo, kogo dotyczy i jak można z nim walczyć? (Czat Czwórki/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Zuzanna Kościk (wolontariuszka ze Stowarzyszenia ATD Czwarty Świat Polska) 

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 15.20

kul