Czy płatności elektroniczne wkrótce wyprą gotówkę?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 19:32
Pieniądze tracą swoją pozycję na rzecz kart i innych elektronicznych form płatności, ale nadal nie brakuje konsumentów przyzwyczajonych do tradycyjnej formy płatności.
Płatności elektroniczne póki co nie wyprą płatności gotówkowych
Płatności elektroniczne póki co nie wyprą płatności gotówkowychFoto: shutterstock/Stokkete

Od dawna trwa dyskusja o tym, czy gotówka powinna zniknąć i zostać zastąpiona przez pieniądz tzw. elektroniczny. Takie projekty pojawiają się np. w krajach skandynawskich. Szwecja chce do 2030 roku przejść wyłącznie na obrót bezgotówkowy.

- To jest trudne zagadnienie. Z mojej perspektywy wydaje się, że jest to niemożliwe. Zawsze znajdą się takie osoby, dla których gotówka to wygodna forma płatności i chociażby z tego powodu będą chciały przy niej pozostać - mówi Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji. Prowadzący audycję Piotr Firan zwraca uwagę, że wyeliminowanie gotówki byłoby dla wielu osób olbrzymim utrudnieniem. Wszyscy możemy zapłacić gotówką, jednak płatności kartą, przelewem albo smartfonem, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, nie są tak popularne.

Każda z tych form płatności ma swoje niewątpliwie wady i zalety. Dokonując płatności telefonem, nie musimy myśleć o noszeniu ze sobą portfela. Jednak wszystkie nasze zakupy są rejestrowane. - Wycofanie się z obrotu gotówkowego, niesie za sobą przede wszystkim brak anonimowości. Gdy płacimy pieniędzmi elektronicznymi, każda transakcja jest zanotowana, odnotowana i można ją obejrzeć - tłumaczy specjalista. - Analizując nasz rachunek, coraz częściej widzimy, że płatności są usystematyzowane. Obok nazwy sprzedawcy widnieje informacja, że to płatność za zakupy w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej.

Zobacz także:

Jak zwraca uwagę rozmówca Piotra Firana, taka wiedza może być łatwym kąskiem. W jego opinii już korzystają z niej banki, bo w ten sposób kierują do nas swoje oferty. - Wiedzą o nas praktycznie wszystko, jeżeli korzystamy tylko z elektronicznej formy płatności. Wydaje mi się, że gotówka pozwala nam na zachowanie dyskrecji, jeżeli jej potrzebujemy. Również nie we wszystkich przypadkach możemy sobie pozwolić na płatności bezgotówkowe, bo jeszcze nie wszędzie możemy płacić kartą - tłumaczy Radosław Jodko. - Żyjemy jednak w XXI wieku i powinniśmy się edukować, jeśli chodzi o płatności elektroniczne, a edukacja na pewno potrwa. Więc zanim to nie nastąpi, nie powinniśmy całkowicie eliminować któregoś systemu. Póki co będą istniały dwa: pieniądz rzeczywisty i cyfrowy, i każdy będzie miał prawo wyboru - dodaje.

Posłuchaj
08:49 Czwórka/Czat czwórki - płatności 06.06.2023.mp3 Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji, o płatnościach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Radosław Jodko (ekspert ds. inwestycji)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 15.15

aw