Polskie Radio
Section05
płatności bezgotówkowe

Adam Glapiński: Polska jest liderem w dziedzinie płatności bezgotówkowych

NBP jest w pełni świadomy roli i wagi, jaką odgrywają płatności bezgotówkowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce. NBP nigdy nie sprzeciwiał się i nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego - zadeklarował we wtorek na konferencji Cashless Congress prof. Adam Glapiński, prezes NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP gotówka płatności bezgotówkowe finanse Adam Glapiński

W czasach pandemii wolimy płacić kartą. Coraz mniej bankomatów

Polacy coraz częściej korzystają z transakcji bezgotówkowych. - Są wygodniejsze i bardziej higieniczne - mówią klienci sklepów. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem w dobie pandemii cieszą się transakcje gotówkowe, w tym m.in. wypłaty z bankomatów. W związku z tym na terenie naszego kraju ubywa bankomatów.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia bezpieczeństwo płatności bezgotówkowe Koronawirus w Polsce koronawirus

Płatności elektroniczne są coraz popularniejsze, co mocno ogranicza szarą strefę

W 2004 roku szara strefa stanowiła 19,3 proc. PKB, a w 2018 spadła już do 10,8 proc. PKB. Utracone korzyści dla budżetu państwa sięgały wówczas blisko 38,4 mld zł, z czego 31 mld zł można by odzyskać, gdyby we wszystkich restauracjach, punktach usługowych i sklepach wszyscy płacili kartą – pisze serwis businessinsider.com.pl.  
Zobacz więcej na temat:  płatności bezgotówkowe szara strefa budżet Polski cyfrowa polska cyfryzacja GOSPODARKA

MF chce ograniczyć szarą strefę. Stawia na płatności bezgotówkowe i zachęty dla biznesu

Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę i zwiększają dochody państwa - mówił szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński na Cashless Congress. Dlatego, aby ograniczyć proceder ukrywania transakcji, resort promuje takie rozwiązania jak e-paragon, chce zachęcić biznes do takich płatności - trwają prace m.in. nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT.
Zobacz więcej na temat:  płatności bezgotówkowe GOSPODARKA firmy finanse

Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

- Karta płatnicza czy kredytowa jest zalaminowana, a więc dokonanie czynności higienicznych związanych z nią, czyli przetarcie jej powszechnie zużywanymi płynami do dezynfekcji rąk, których używamy teraz na co dzień, nie powinno zaszkodzić funkcjonowaniu karty - mówi dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Ministerstwo Rozwoju karta płatnicza finanse Ministerstwo Finansów płatności bezgotówkowe

Nowe przepisy dot. bankowości internetowej we wrześniu

14 września wejdą w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z usług płatniczych drogą elektroniczną. Chodzi o dyrektywę płatniczą Unii Europejskiej w zakresie regulacyjnych standardów technicznych (PSD2), dotyczącą między innymi silnego uwierzytelniania klienta. Ma być bezpieczniej - na przykład częściej niż do tej pory trzeba będzie podawać kod PIN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bank Unia Europejska płatności płatności internetowe płatności bezgotówkowe

Polska Bezgotówkowa. Obywatel ma mieć wybór, jak chce płacić

Będą darmowe terminale. Polacy na potęgę płacą bezgotówkowo, ale dotychczas zmorą były urzędy gmin, skarbówka, sądy i inne publiczne instytucje. Jeśli terminal był - to jeden na kilkadziesiąt kas. Teraz do urzędów ma trafić tyle urządzeń ile będzie potrzebnych - przez 3 lata bez żadnych kosztów. Pieniądze  wyłożą organizacje płatnicze, banki i agenci rozliczeniowi. Wnioski już zaczęły spływać.
Zobacz więcej na temat:  płatności bezgotówkowe finanse osobiste

Bezpłatne terminale w urzędach prawie 1,5 roku dłużej

Krajowa Izba Rozliczeniowa wspólnie z resortem przedsiębiorczości i technologii realizuje ogólnopolski program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji. Od września szykuje się zmiana – wprowadzaniem bezpłatnych terminali w urzędach zajmie się Fundacja Polska Bezgotówkowa. Dzięki temu okres darmowego korzystania przez urzędy z terminali płatniczych zostanie wydłużony o 17 miesięcy - mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Golonko płatności bezgotówkowe