Karty kredytowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:40
Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych - różnią się od siebie możliwościami, specyfiką działania, a także wysokością limitu pieniężnego. Tego typu karty często są mylone z debetowymi, z których korzysta większość właścicieli kont bankowych.
Kartą kredytową płaci się łatwiej niż gotówką. Jednak trzeba kontrolować stan wykorzystanego limitu.
Kartą kredytową płaci się łatwiej niż gotówką. Jednak trzeba kontrolować stan wykorzystanego limitu. Foto: Stokkete /Shutterstock.com

Do płatności bezgotówkowych przyzwyczailiśmy się bardzo szybko. Wpływa na to głównie rozwój technologiczny oraz fakt, że coraz częściej zakupy robimy w sieci - zwłaszcza w czasie pandemii. Wciąż często mylimy karty debetowe, z których korzysta większość właścicieli kont, z kredytowymi. Pomiędzy nimi istnieje jednak ogromna różnica, warto ją poznać. Same karty kredytowe też różnią się między sobą.

Karta debetowa i kredytowa

- Większość z nas ma karty debetowe, powiązane z naszym rachunkiem bankowym. Nazwa może być myląca, bo może sugerować, że mamy debet, ale w rzeczywistości korzystamy tylko z pieniędzy, które mamy na rachunku i ewentualnie linii kredytowej - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. - Karta kredytowa natomiast to jest karta, która jest powiązana z oddzielnym limitem kredytowym. Żeby ją dostać, trzeba mieć zdolność kredytową, czyli zwykle dochody, które pozwalają na przyznanie limitu pieniężnego. Korzystamy z niej, ale przychodzi moment, kiedy trzeba to zadłużenie spłacić. Wtedy korzystamy z pieniędzy na naszym rachunku, żeby spłacić dług na karcie.

W przypadku gdy na większy zakup skorzystaliśmy z linii kredytowej, nie musimy spłacać od razu całej kwoty. - Spłacamy niewielką część zadłużenia. Minimalnie musimy spłacić przynajmniej pięć procent, a resztę możemy sobie zostawić na późniejszy okres. Wtedy jednak płacimy od tego odsetki - mówi specjalista. - W zależności od banku, oprocentowanie jest naliczane np. powyżej 30 dni. Kiedy spłacimy w tym terminie całe zadłużenie, to ten kredyt jest całkowicie darmowy. Tu są te dwa kluczowe rodzaje korzystania z karty, czyli albo spłacamy całość i nie mamy żadnych odsetek, albo spłacamy część zadłużenia, ale wtedy musimy się liczyć z tym, że te odsetki się pojawią.


Ważne limity

Możemy wypłacić całość kwoty limitu jednorazowo lub jego jakąś część. Gdy spłacimy już w jakimś stopniu kartę, równowartość wpłaconej kwoty staje się dla nas ponownie dostępna i możemy nią obracać. Oczywiście w ramach kwoty przyznanego limitu, której nie można przekroczyć. - Można wystąpić do banku o jej podwyższenie. Jednak należy liczyć się z tym, że bank nie przyzna nam wyższej kwoty, jeśli uzna, że nie poradzimy sobie z jego spłatą - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Poruszamy się w granicach maksymalnej zdolności kredytowej. Od niej również uzależnione jest to, czy kartę w ogóle otrzymamy.

Zobacz także:

Kartę można wyrobić w innym banku, niż mamy rachunek. O jej przyznaniu decyduje kilka czynników, w tym wspominana już zdolność kredytowa. Gdy już otrzymamy kartę, używając jej, musimy pamiętać, że mogą się w związku z tym pojawić opłaty za korzystanie z karty. - W różnych bankach obowiązują różne zasady, dlatego dobrze sobie porównać ich oferty - tłumaczy gość audycji. - Czasami karty są bezpłatne, w ramach różnego rodzaju promocji. Mogą być bezpłatne na jakiś czas lub bezterminowo. W niektórych przypadkach opłaty też można uniknąć, generując na karcie w ciągu miesiąca określony obrót.


Karta premium

Oprócz opłat karty mogą również różnić się od siebie długością okresu bezodsetkowego, oprocentowaniem i rodzajem karty. - Są zwykłe karty, które mają podstawową funkcjonalność, czyli można nimi płacić w sklepie czy w internecie. Ale są też karty, które mają dodatkowe elementy. Są to najczęściej karty prestiżowe, takie jak złote karty, platynowe czy metalowe - tłumaczy ekspert. - Karty premium często mają również dodatki, w postaci pakietów ubezpieczeń, możliwości korzystania z saloników lotniskowych. Jest wiele dodatków, które ułatwiają życie w podróży, gwarantują również zniżki np. w hotelach czy wypożyczalniach samochodów.

Zobacz także:

Wśród wielu zalet karty kredytowe mają również wadę - trzeba je spłacać. Jeżeli ktoś nie będzie się odpowiednio kontrolował, to może wydawać zdecydowanie więcej i zadłużać się ponad swoje możliwości finansowe. Dlatego dysponując kartą, trzeba mieć to na uwadze. 

Posiadanie karty pozwala nam na budowanie wiarygodności kredytowej. - Spłacając w terminie, nawet niewielką kwotę, w BIK-u pojawiają się informacje o tym, że jesteśmy rzetelnym kredytobiorcą - wyjaśnia gość Czwórki. - To może pomóc, gdy staramy się o duży kredyt np. hipoteczny. Wśród wielu innych kryteriów może również być to czynnikiem, dla którego otrzymany kredyt może być tańszy. Karta ma i wady, i zalety, dlatego o jednych i drugich warto pamiętać.


Posłuchaj
18:52 Czwórka/ Dajesz Radę - karty kredytowe 27.01.2022.mp3 Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander opowiada o kartach kredytowych (Dajesz Radę/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jarosław Sadowski (główny analityk firmy Expander)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:00
Jeśli inwestować zgromadzoną gotówkę - to kiedy i w co? Czy jeśli boimy się ryzyka, to nie pozostaje nam nic innego, jak obserwować straty? Okazuje się, że są aktywa i dla ryzykantów, i tych, którzy wolą spokojniejsze inwestycje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kredytowa w BIK - czemu warto ją mieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:00
Jeśli myślimy o tym, żeby kiedyś wziąć większy kredyt np. na zakup mieszkania, to historię kredytową warto zacząć budować już na progu dorosłego życia. Czym ona jest i jak dbać by była pozytywna?
rozwiń zwiń