Filmowa Mongolia okiem Misheel Jargalsaikhan

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 20:16
Misheel Jargalsaikhan pochodzi z Ułan Bator. Jako 9-latka wygrała casting do serialu "Rodzina Zastępcza" i tak zaczęła się jej przygoda z planem filmowym. Po latach kontynuuje przygodę już jako ambasadorka przemysłu filmowego w Mongolii.
Audio
  • Nie tylko jurty i step. Mongolia według Misheel Jargalsaikhan (Czat Czwórki)
Misheel Jargalsaikhan pochodzi z Mongolii - kraju rozległych stepów i dzikiej przyrody
Misheel Jargalsaikhan pochodzi z Mongolii - kraju rozległych stepów i dzikiej przyrodyFoto: Czwórka

ułan bator 1200.jpg
Misheel Jargalsaikhan: Mam dwie ojczyzny: Polskę i Mongolię

Choć Misheel skończyła studia medyczne, postanowiła wrócić do show-biznes i do swoich azjatyckich korzeni. Promuje Mongolię jako kraj nieodkryty jeszcze przez producentów filmowych.

- Mongolia jest pięć razy większa od Polski. Co ciekawe, zamieszkuje ją jedynie 3 miliony ludzi włącznie z osobami przebywającymi poza granicami kraju, ale to informacje, do których dotrzeć może każdy. Ja postawiłam sobie za cel promowanie mojej drugiej ojczyzny poprzez dzielenie się wiedzą, która nie jest ogólnodostępna - mówiła w Czwórce Misheel Jargalsaikhan.

WWF Przemysław Nawrocki Misheel Jargalsaikhan 1200.jpg
WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

- Przede wszystkim Mongolia to nie tylko step. To przepiękne, zróżnicowane krajobrazy. Od surowych, niemal dziewiczych gór, które udało mi się zwiedzić i pokazać Polakom w ramach kampanii WFF pomagającej ratować pantery śnieżne - gatunek występujący naturalnie tylko w tym kraju. To druga największa na świecie pustynia (Gobi), największy rezerwuar pozostałości po czasach prehistorycznych. Właśnie tam odnaleziono pierwsze jajo dinozaura - wyliczała. 

Mongolia to nie tylko step. To surowe górskie krajobrazy, druga największa na świecie pustynia Misheel Jargalsaikhan

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Misheel Jargalsaikhan (@misheel_j)

Ale Mongolia to nie tylko natura. Jak opowiadała, to także wiele prężnie rozwijających się dziedzin kultury. - W 2018 roku powstała Mongolska Komisja Filmowa, której celem jest promowanie rodzimego rynku filmowego. Jako dyrektor kreatywna Komisji pokazuję ludziom na całym świecie, jak wyjątkowe plenery czekają tam na filmowców - mówiła. 

Czy posiadanie dwóch ojczyzn pomaga jej w pracy zawodowej? Jak rozwija się tamtejszy przemysł filmowy? Jakie nieoczywiste miejsca znajdziemy w Mongolii i dlaczego warto odwiedzić ten kraj? Więcej w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Misheel Jargalsaikhan

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 16.09

ac