WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 12:57
- Panter śnieżnych na dzień dzisiejszy jest w Mongolii ok tysiąca. Na co dzień borykają się z wieloma zagrożeniami, głównie ze strony człowieka - przekonywała Misheel Jargalsaikhan, lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska.
Audio
  • Pantera śnieżna – jak pomóc ginącemu gatunkowi? (Stacja nauka/Czwórka)
Przemysław Nawrocki, Misheel Jargalsaikhan
Przemysław Nawrocki, Misheel JargalsaikhanFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Pantery śnieżne nie są niebezpieczne. To bardzo łagodny gatunek. Nie istnieje ani jeden zarejestrowany przypadek nieuzasadnionego ataku tego ssaka na człowieka Misheel Jargalsaikhan

- Temu gatunkowi najbardziej zagrażają ludzie. Kłusownicy, którzy polują na pantery, lub na inne, mniejsze zwierzęta zakładają pułapki, które je dotkliwie ranią. Na zmniejszanie się populacji w dużym stopniu wpływa też postępująca zmiana klimatu - tłumaczyła.

Do akcji ratowania irbisów można włączyć się m.in. za pomocą organizacji WWF Polska. Jak to zrobić? W jaki sposób organizacja pomaga zwierzętom mieszkającym w wysokich partiach gór? I jak historia polskiej husarii połączyła się z losem mongolskich panter? O tym w nagraniu. 

Pantera śnieżna Pantera śnieżna

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Misheel Jargalsaikhan (lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska), dr Przemysław Nawrocki (ekspert ds ochrony gatunków chronionych WWF Polska)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 12.15

ac/kul

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skala Kelvina. Jedyna, której można wierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:54
- Celsjusz wymyślił, że w temperaturze, w której zamarza woda, będzie punkt wyjścia do jego skali, Fahrenheit również ustalił swoją skalę sam. To było arbitralne. A w tym przypadku skala rzeczywiście jest absolutna, a nie względna - mówił Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy wyhodowali model ludzkiej skóry. Posłuży badaniom naukowym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 17:28
Jak dowodzą przykłady współczesna technologia pozwala na wyhodowanie gotowych płatów ludzkiej skóry. W jaki sposób naukowcom udało się ją pozyskać?
rozwiń zwiń