Jak fake newsy wpływają na świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 21:07
Na wielką i małą skalę fake newsy zmieniają świat. Potrafią wpłynąć nasze decyzje w niewielkich sprawach, ale też owocują globalnymi konfliktami.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Melpomene/Shutterstock

Fake newsy robią ogromną karierę wśród internautów, publicystów, polityków, a nawet niektórych naukowców. Przyczyniają się do wzrostu poczucia zagrożenia i ksenofobii, bezpośrednich konfliktów między grupami interesów. Jak pokazują dane Uniwersytetu Oxfordzkiego kampanie dezinformacyjne to bardzo potężna broń, której skutki mają realny wpływ na bezpieczeństwo, gospodarkę i politykę na świecie. Czy w dobie globalnej cyfryzacji jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować jakość przekazywanych informacji?

- Żyjemy zarówno w epoce informacji, jak i dezinformacji - komentowała socjolog, dr Helena Chmielewska-Szlajfer. - Niestety wciąż brakuje filtrów, które pozwoliłyby na eliminację fałszywych treści. To użytkownik musi ocenić czy są one prawdziwe, czy nie - mówiła, podkreślając że każdorazowe filtrowanie informacji przez indywidualnych użytkowników jest, dosyć trudne.

- Ilość treści, jakie otrzymujemy każdego dnia, jest ogromna. Tylko część z nas rzetelnie je weryfikuje. Choć mamy dostęp do nieograniczonej liczby źródeł, prawdopodobnie coraz częściej będziemy sięgać do tradycyjnego dziennikarstwa uznając je za sprawdzone źródło informacji - przewidywała. 

Gdzie i w jaki sposób szukać wiarygodnych informacji? Czy mamy jeszcze wpływ na jakość treści, które do nas docierają? Co daje siłę napędową fake newsom? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Helena Chmielewska-Szlajfer (socjolog z Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 15.09

ac