Polskie Radio
Section05
informacja

Co zrobić ze starą pralką przy zakupie nowej? UOKiK sprawdził, czy sklepy informują o tym swoich klientów

Co czwarty z przedsiębiorców nie informuje klientów, co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przy zakupie nowego. Inspekcja Handlowa w 2021 r. przeprowadziła całoroczną kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wymagań ustawy o zużytym sprzęcie. Kontroli poddano również wybrane losowo produkty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sklepy sprzęt informacja UOKiK

ANALIZA "Kapitalizm inwigilacyjny". Firmy zarabiają na naszych danych, ale to się może zmienić

W ciągu ostatnich 20 lat inwigilacja stała się podstawą potęgi i modelu biznesowego cyfrowych gigantów; zbierane o nas informacje są surowcem wykorzystywanym, by nami manipulować - powiedziała prof. Shoshana Zuboff, psycholog społeczna Uniwersytetu Harvarda i autorka książki "Wiek kapitalizmu inwigilacji".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja google wyszukiwarka

ANALIZA Bilans przepływów finansowych między Polską a UE. Budżet RP skorzystał na przestrzeni lat

Budżet Unii Europejskiej (UE) jest rocznym planem finansowym UE. Finansuje on działania, które generują europejską wartość dodaną lub których koszty byłyby wyższe, gdyby finansowano je z budżetów państw członkowskich. Do działań takich należy np. ochrona granic zewnętrznych UE, wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, budowa transeuropejskich sieci energetycznych i transportowych, wspieranie międzynarodowych wymian studentów czy finansowanie unijnych polityk - przede wszystkim polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Sprawdzamy, jakie jest saldo bilansu transferów finansowych między Polską a UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja Rząd RP Unia Europejska

XIII EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Krajowy Plan Odbudowy na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym. Debata ekspertów

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. O Krajowym Planie Odbudowy rozmawiać będą uczestnicy debaty w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja Rząd RP

ANALIZA Komercyjne loty w kosmos. Szykują się obniżki nieziemskich cen biletów

Japoński miliarder zaprasza ośmiu artystów, aby dołączyli do jego wyprawy na Księżyc. Zamierza wykorzystać rakietę Starship firmy SpaceX - jeden z pierwszych samolotów zaprojektowanych do komercyjnych podróży kosmicznych. Prezes SpaceX Elon Musk powiedział, że firma planuje uruchomić komercyjne loty Starship w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja kosmos podróże

ANALIZA Krajowy Plan Odbudowy. Polska musi dobrze wykorzystać nadchodzące lata

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. Podobny plan musi przygotować każde państwo członkowskie UE i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja Rząd RP

ANALIZA Jak zarabia Google? Liczy się każde kliknięcie

Google - najbardziej popularna przeglądarka internetowa na świecie ułatwia od wielu lat życie całym rzeszom internautów. Trafne wyszukiwania, szybkie dostarczanie wyników, możliwość skonfigurowania zapytań oraz wiele innych narzędzi udostępnianych nam za darmo dodaje przeglądarce uroku. Cudowne rozwiązanie, które nic nie kosztuje. Ale przecież nic nie jest za darmo...
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja google wyszukiwarka