Polskie Radio
Section05
informacja

Wybory samorządowe: jak sprawdzić kto jest dobrym kandydatem, na kogo głosować?

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami: odbędą się już za niespełna miesiąc. Kandydatów oczywiście jest wielu, więc może być kłopot, by wybrać tych odpowiednich. Jak na przykład sprawdzić, czy obecny prezydent bądź burmistrz  miasta albo wójt gminy naprawdę dobrze sobie radził w poprzedniej kadencji, odniósł sukces?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory samorządowe samorząd kandydaci informacja Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar Trójka uzależnienia badania

Afera w Twitterze. "Rażące słabości, zaniedbania, umyślna ignorancja, zagrożenia dla demokracji"

Były szef bezpieczeństwa Twittera, a w przeszłości znany hacker Peiter "Mudge" Zatko oskarżył władze portalu o lekceważenie praw bezpieczeństwa oraz zwodzenie inwestorów i członków zarządu - doniosły we wtorek "Washington Post" i CNN. Zatko stwierdził również, że co najmniej jeden pracownik firmy jest agentem obcych służb wywiadowczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja wyszukiwarka twitter

Co zrobić ze starą pralką przy zakupie nowej? UOKiK sprawdził, czy sklepy informują o tym swoich klientów

Co czwarty z przedsiębiorców nie informuje klientów, co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przy zakupie nowego. Inspekcja Handlowa w 2021 r. przeprowadziła całoroczną kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wymagań ustawy o zużytym sprzęcie. Kontroli poddano również wybrane losowo produkty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sklepy sprzęt informacja UOKiK

ANALIZA "Kapitalizm inwigilacyjny". Firmy zarabiają na naszych danych, ale to się może zmienić

W ciągu ostatnich 20 lat inwigilacja stała się podstawą potęgi i modelu biznesowego cyfrowych gigantów; zbierane o nas informacje są surowcem wykorzystywanym, by nami manipulować - powiedziała prof. Shoshana Zuboff, psycholog społeczna Uniwersytetu Harvarda i autorka książki "Wiek kapitalizmu inwigilacji".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja google wyszukiwarka

ANALIZA Bilans przepływów finansowych między Polską a UE. Budżet RP skorzystał na przestrzeni lat

Budżet Unii Europejskiej (UE) jest rocznym planem finansowym UE. Finansuje on działania, które generują europejską wartość dodaną lub których koszty byłyby wyższe, gdyby finansowano je z budżetów państw członkowskich. Do działań takich należy np. ochrona granic zewnętrznych UE, wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, budowa transeuropejskich sieci energetycznych i transportowych, wspieranie międzynarodowych wymian studentów czy finansowanie unijnych polityk - przede wszystkim polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Sprawdzamy, jakie jest saldo bilansu transferów finansowych między Polską a UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja Rząd RP Unia Europejska

XIII EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Krajowy Plan Odbudowy na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym. Debata ekspertów

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. O Krajowym Planie Odbudowy rozmawiać będą uczestnicy debaty w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes informacja Rząd RP