Polskie Radio
Section05
fake news

Rosja próbuje poróżnić Polskę z resztą Europy? Dyrektor centrum eksperckiego NATO wyjaśnia

Rosja przez swoją propagandę i narrację próbuje podzielić Europę - ocenił Janis Sarts. Zdaniem dyrektora Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze "Kreml chce poróżnić z nią Polskę i kraje bałtyckie". - Rosja nie rozpowszechnia obecnie klasycznej dezinformacji, lecz uprawia propagandę wojenną - podkreślił ekspert.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Kreml wojna 2022 wojna na Ukrainie dezinformacja propaganda fake news cyberzagrożenia NATO

Wiceszef MSWiA bije na alarm: służby rosyjskie uaktywniają się w obszarach dezinformacji

- W zasadzie od momentu wybuchu rosyjskiej pełnowymiarowej wojny na Ukrainie to już jest kolejne przedłużenie stopni alarmowych CRP - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który skomentował kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Wąsik Dorota Kania POLSKA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji służby i bezpieczeństwo cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo rcb dezinformacja fake news

Rosyjska propaganda uderza w polskie media. Podrobiono okładkę gazety

Rosyjska propaganda uderza w lokalne polskie gazety - donosi serwis niezalezna.pl. Tym razem ofiarą działań rosyjskich służb padł "Dziennik Wschodni". Na prorosyjskich stronach na Facebooku oraz na rosyjskim komunikatorze VKontakte ukazała się zmanipulowana okładka gazety z tytułem sugerującym, że prezydent Wołodymyr Zełenski ma "oddać Ukrainę Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina fake news dezinformacja propaganda Kreml

Putin atakuje NATO na trzy sposoby. Bielan: przeciwko Polsce wykorzystał wszystkie

- Gdyby polski rząd był zdestabilizowany, gdyby państwo polskie było osłabione dziesiątkami tysięcy migrantów przekraczających granicę polsko-białoruską, gdyby w Polsce zabrakło prądu ze względu na nieprzygotowanie infrastruktury, to Putinowi byłoby łatwiej pokonać Ukrainę - powiedział w TVP Info prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bielan Rosja fake news wojna na Ukrainie wojna hybrydowa kryzys migracyjny infografika

"Bezmyślność albo nielojalność". Stankowski o ufaniu tzw. mailom Dworczyka

- Rzekome maile Dworczyka są odmieniane przez wszystkie przypadki, wyciągane są z nich daleko idące wnioski, jak ten, że trzeba sędziów TK wyprowadzać siłą -  mówił w Polskim radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie" o operacji Ghostwriter zarządzonej przez rosyjskie służby specjalne. - To wszystko jest świadectwem albo daleko posuniętej bezmyślności, albo braku lojalności wobec własnego państwa - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Stankowski Michał Rachoń Michał Dworczyk fake news

Były poseł PO rozpowszechnia fake newsa ws. programu onkologicznego. Jest reakcja ministerstwa

- Ministerstwo zdrowia wstrzymuje program badań profilaktycznych kobiet w kierunku nowotworów piersi – napisał na Twitterze Grzegorz Furgo, były poseł PO i szef Centrum Informacyjnego Senatu. Na wpis odpowiedział szef gabinetu politycznego ministra zdrowia Marek Dudziński: "fake news. Proszę przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fake news zdrowie Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

IV Konferencja Media Przyszłości. Rosyjska propaganda wielkim wyzwaniem. "Konieczna jest współpraca"

W walce z rosyjską dezinformacją i propagandą europejskie media, w tym zwłaszcza agencje informacyjne powinny działać wspólnie - podkreślili uczestnicy IV Konferencji Media Przyszłości zorganizowanej w Centralnym Domu Technologii w Warszawie przez Polską Agencję Prasową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa media media publiczne media społecznościowe propaganda dezinformacja fake news Wojciech Surmacz edukacja społeczeństwo

Oszustwo na BLIKA – na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Po metodach na policjanta i na wnuczka przyszedł czas na oszustwo na BLIKA. Dlaczego powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się pozytywnie odpowiedzieć na wiadomość od naszego znajomego proszącego o podanie kodu BLIK? Na to pytanie odpowiedziała specjalistka ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news internet oszustwa oszustwo bankowość mobilna bankowość bankowość internetowa blik

Żaryn obala kolejne kłamstwa Kremla. Pokazał spreparowane pismo ukraińskich dyplomatów do szefa polskiego MSZ

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzegł przed kolejnym fake newsem Kremla. Tym razem w ramach operacji dezinformacyjnej wytworzono fałszywe pismo Szefa MSZ Ukrainy do MSZ RP; dokument sugeruje, że Polska będzie szukać Ukraińców w wieku poborowym i odsyłać ich do ojczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo propaganda Kreml Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni dezinformacja fake news Stanisław Żaryn

Kupowanie leków w sieci? Zastanów się, zanim to zrobisz

"Cudowne" preparaty na odchudzanie, na COVID-19 i na inne, cięższe choroby – w sieci roi się od ofert sprzedaży leków. Jak ustrzec się okazji, z których skorzystanie może, w najlepszym razie, skończyć się źle dla naszego portfela, a w najgorszym  – dla naszego zdrowia, a nawet życia? Na to pytanie odpowiada medioznawczyni Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news medycyna internet zakupy przez internet

"Nie będą osuszane żadne tereny". SG dementuje fakenewsy dot. budowy zapory przy granicy

Straż Graniczna zdementowała na swoim profilu w mediach społecznościowych fałszywe informacje, które pojawiły się w ostatnim czasie. Jak podkreślono w komunikacie "związku z budową bariery na granicy polsko-białoruskiej nie będą osuszane żadne tereny, nigdy nie było takich planów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica straż graniczna służby i bezpieczeństwo MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński dezinformacja fake news społeczeństwo

Wywiad Ławrowa dla francuskiej telewizji. Żaryn: typowa kremlowska propaganda

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, napisał na Twitterze, że wywiad Siergieja Ławrowa dla TF1 Info "to typowe działania kremlowskiej propagandy". Ławrow oskarżył Zachód m.in. o hipokryzję, akceptację ukraińskich zbrodni oraz promowanie rusofobii.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Kreml propaganda dezinformacja fake news Siergiej Ławrow Stanisław Żaryn

Rosyjska dezinformacja w Polsce nasila się. Żaryn: chodzi o rozbudzenie wrogości do Ukraińców

"Działania rosyjskiej dezinformacji przeciwko Polsce skupiają się na rozbudzaniu wrogości między Polakami a Ukraińcami" - napisał w komunikacie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wszystko nasiliło się po zabójstwie na Nowym Świecie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja dezinformacja propaganda fake news Stanisław Żaryn Ukraina