Polskie Radio
Section05
fake news

Fake news dziennikarza WP ws. szefa policji gen. Szymczaka. Przyznał się do błędu

- Osoba, która wydała rozkaz strzelania do górników, powinna być sądzona - ocenił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Prowadzący rozmowę pracownik portalu Patryk Michalski odpowiedzialnością za wydanie rozkazu obarczył szefa Komendy Głównej Policji gen. Jarosława Szymczyka i przekonywał, że to on kierował wówczas śląską policją. Potem jednak przyznał, że wprowadził rozmówcę i odbiorców w błąd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fake news Patryk Michalski Zbigniew Kuźmiuk Jarosław Szymczyk

Wybory 2023. Powstał serwis, który zweryfikuje treści, rozpozna fake newsy i manipulacje

Zbliżają się wybory, kampania wyborcza nabiera tempa. Jest oczywiste, że w jej trakcie, obok informacji o programach poszczególnych kandydatów, będą się pojawiać także różnego rodzaje fake newsy i dezinformacje. Dlatego NASK uruchomił serwis bezpiecznewybory.pl, który jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa oraz szkodliwych treści, a także kompendium wiedzy wyborczej. Na portalu można też znaleźć aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące procesu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory w Polsce wybory 2023 fake news dezinformacja kampania wyborcza nask Trójka Witold Lazar wybory poradnik

Marcin Przydacz o dezinformacji: żywi się brakiem wiedzy i bazuje na półprawdach

- Dezinformacja żywi się przede wszystkim brakiem wiedzy i bazuje na półprawdach - ocenił w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz serwis factcheckingowy #FakeHunter.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz dezinformacja fake news Paweł Jabłoński wojna hybrydowa Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo

Kolejny portal powiela propagandę Kremla. Żaryn wskazuje na inspirację rosyjskich służb

Zaangażowany w szerzenie rosyjskiej propagandy i koordynowany przez służby Rosji "portal internetowy" NDP kontynuuje propagowanie leżących w interesie Kremla kłamstw i insynuacji wymierzonych m.in. w Polskę - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Rosja dezinformacja propaganda wojna na Ukrainie Ukraina fake news

Fake news o prezydencie Dudzie w TVN24. Chodzi o fałszywkę dot. pochodzenia jego dziadka

W trakcie wieczornego satyrycznego programu "Szkło kontaktowe", emitowanego na antenie TVN24, jeden z widzów po udzieleniu mu głosu stwierdził, że "dziadek prezydenta Andrzeja Dudy był przywódcą jednej z ukraińskich sotni, która odpowiadała za morderstwa Polaków na Wołyniu". - Takie, bym powiedział, zaskakujące informacje - ocenił jeden z prowadzących, Krzysztof Daukszewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent HISTORIA TVN fake news