Polskie Radio
Section05
fake news

Kampania dezinformacji Rosji przeciwko olimpiadzie w Paryżu

Propaganda Kremla wzięła na celownik nawet Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, szerząc fałszywe pogłoski a nawet sfingowany filmik, z rzekomym udziałem Toma Cruise'a. Informuje o tym w swoim raporcie Microsoft Threat Analysis Center (MTAC), który zajmuje się wyławianiem fałszywych treści w wirtualnym świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory do Parlamentu Europejskiego dezinformacja propaganda Rosja haker fake news GOSPODARKA

Depesza PAP o mobilizacji. Gawkowski: wszystko wskazuje na cyberatak ze strony rosyjskiej

W serwisie Polskiej Agencji Prasowej ukazał się fałszywy komunikat premiera Donalda Tuska ogłaszający częścią mobilizację wojskową w kraju. Informację szybko zdementowali przedstawiciele polskich władz oraz sama Polska Agencja Prasowa. Sprawę wyjaśniają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Służby podejrzewają, że był to rosyjski cyberatak.
Zobacz więcej na temat:  fake news dezinformacja Rosja

Polskie Radio 24 Atak hakerski na PAP? Ekspert: cios w "miękkie podbrzusze"

Możemy się bronić przed dezinformacją - poszerzając swoją wiedzę. Społeczeństwo niewyedukowane jest najbardziej podatne na fake newsy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Jarosław Bartniczuk z Business Centre Club. Komentował m.in. atak na Polską Agencję Prasową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ewa Wasążnik POLSKA polityka media cyberbezpieczeństwo dezinformacja PAP fake news

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media fake news Jędrzej Rosiewicz

"Euro Vibe" w Czwórce. Jak i gdzie szukać informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Na 9 czerwca zaplanowano w Polsce wybory do europarlamentu. Obywatele Unii Europejskiej wybiorą łącznie 720 posłów, my - 53 z nich. W Czwórkowym cyklu "Euro Vibe" codziennie wyjaśniamy, na kogo głosujemy w tych wyborach. Dziś zajmujemy się tematem fake newsów związanych z UE i źródłami rzetelnych informacji o tych wyborach. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media fake news

Kto i po co tworzy fake newsy? Ekspert: celem jest wzbudzenie w ludziach negatywnych emocji

Fake newsy to nieprawdziwe bądź przeinaczone informacje, które celowo wprowadzają w błąd, szokują bądź budzą kontrowersje. Jest wiele, dobrze opracowanych metod ich przekazywania. - Można je wszystkie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, trzeba wzbudzić w ludziach emocje, najlepiej negatywne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Brzeziński, dziennikarz naukowy, współautor książki "Strefy cyberwojny". Czy potrafimy rozpoznać fake newsy? Kto i po co je tworzy i jak z nimi walczyć? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek fake news emerytura dezinformacja kłamstwo społeczeństwo reklama media społecznościowe Facebook media cyberbezpieczeństwo

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki Trójka

Dezinformacja i fake news. Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji

Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji wobec tych, którzy są powiązani z Rosją i destabilizują sytuację w Unii Europejskiej i poza nią. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała propozycje Francji, które uzyskały akceptację Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Holandii. Zostały one przekazane Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  fake news dezinformacja Rosja Unia Europejska

#StopFakeNews - co w programie konferencji dla młodzieży

Fake newsy są problemem, który narasta z roku na rok. Coraz częściej trafiamy na informacje, które pochodzą z niepewnych źródeł. - Podczas konferencji #StopFakeNews będziemy dyskutować na temat tego, jak myśleć krytycznie, jak weryfikować informacje, gdzie szukać sprawdzonych źródeł - mówi w Czwórce Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment w Gdyni. - Będziemy podpowiadać, jak unikać problemów związanych z kolportażem fake newsów.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar fake news dezinformacja konferencja Gdynia

Polacy celem rosyjskiej dezinformacji. "Rosji zależy na wywołaniu chaosu"

Ukraińskie służby wywiadowcze ostrzegają przed prowadzoną przez Rosję kampanię dezinformacyjną wymierzoną między innymi w Polskę. Operacja pod krytponimem "Perun" ma być w aktywnej fazie, a w jej ramach propagandyści Kremla prowadzą działania informacyjne z myślą o destabilizacji nie tylko Ukrainy, ale i państw zachodnich. Celem są również regiony wewnątrz Rosji.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja fake news Ukraina Rosja cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia Kreml