Dzieci nie ćwiczą nawet godziny dziennie. Jak zachęcić do ruchu?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 20:00
WHO alarmuje - 81% dzieci i młodzieży nie ćwiczy nawet godziny dziennie. Nie chodzi o regularne treningi, ale o umiarkowaną aktywność. Nastolatki narażają się tym samym na otyłość, cukrzycę, depresję i choroby serca. 
Audio
  • Dzieciom brakuje ruchu. Dlaczego nie ćwiczą? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock

Między kolejnym startem na bieżni, lub skokiem w dal młodzież zwykle sięga do telefonu. Dzieci nie potrafią funkcjonować bez urządzeń elektronicznych Aneta Lemiesz

Statystyki nie napawają optymizmem, choć nauczyciele, eksperci, sportowcy, a nawet influencerzy powtarzają, jak ważnym elementem życia jest sport. Była lekkoatletka i trenerka Aneta Lemiesz wyjaśniała, że problemem jest przestarzały program nauczania na zajęciach sportowych, który nie angażuje młodych ludzi. - Dzieci nie są zainteresowane zajęciami z wychowania fizycznego w szkołach, bo te są po prostu nudne. Lekcja wuefu polega na tym, że dzieciom daje się piłkę, albo każe biegać przez 45 minut. Taki rodzaj aktywności nie zachęca – mówiła.

- Młodzież nie ćwiczy, bo prawdopodobnie zdążyła się zniechęcić do sportu. Małe dzieci bardzo lubią się ruszać – zwracała uwagę dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska. Jak przekonywała wiedzą też, dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia. – Kiedy omawiamy piramidę zdrowego żywienia, dzieci przekrzykują się, w odpowiedzi na pytanie jaki rodzaj aktywności lubią najbardziej. Stosunek do sportu zmienia się wraz z dorastaniem.

Z młodzieżą jeździmy na obozy narciarskie w Alpy. W czasach smartfonów i powerbanków niektórzy orientują się, że są w innym kraju długo po przekroczeniu granicy Michał Karpiński 

- Przyczyn niechęci do sportu może być wiele, ale uzależnienie od mediów społecznościowych nie pomaga. Przez nieustanne korzystanie ze smartfonów młodzież jest zupełnie wyłączona. To smutny widok - komentował wychowawca młodzieży i trener Michał Karpiński, a Aneta Lemiesz dodawała, że edukację sportową powinniśmy zacząć od rodziców. - Aktywny rodzic, to aktywne dziecko - przekonywała. 

Jakie skutki społeczne i ekonomiczne niesie ze sobą brak sportu? Na czym polega trening olimpijski na symulatorach sportowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Aneta Lemiesz (była lekkoatletka, trenerka lekkiej atletyki), dr Hanna Stolińska (dietetyk kliniczny), Michał Karpiński (wychowawca, ekspert ds turystyki młodzieżowej z Almatur, trener narciarski)

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac