Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: RossHelen/Shutterstock.com

Wysoka wrażliwość nie jest tożsama z nadwrażliwością. To dwa różne pojęcia Katarzyna Kuncewcz

Czujesz więcej, lepiej analizujesz

Osoby wysoko wrażliwe posiadają cechę temperamentu, którą profesjonalnie nazywa się wrażliwością przetwarzania sensorycznego. - Oznacza to, że takie osoby intensywnie przetwarzają różnego rodzaju bodźce z otoczenia - wyjaśnia psycholog Katarzyna Kucewicz. - Z jednej strony taka umiejętność jest bardzo męcząca, z drugiej pozwala na dużo głębszą analizę danej sytuacji.

Posłuchaj
20:16 [CZWORKA]Czat Czworki 11 sierpień 2020 wwo.mp3 Jak wygląda życie osoby wysoko wrażliwej (WWO)? (Czat Czwórki/Czwórka)

Pojęcie wysoko wrażliwej osoby zostało wprowadzone przez autorkę książki "Wysoko wrażliwi" dr Elaine Aron. W poradniku psychoterapeutka opisała cztery główne cechy charakteryzujące osobowość WWO. Są to: głębokość przetwarzania, łatwość ulegania przestymulowaniu, emocjonalna reaktywność oraz wyczulenie na subtelności. 

Wysoko wrażliwi ekstrawertycy

WWO potrzebują większego skupienia, ale są dużo bardziej skrupulatni i często popełniają dużo mniej błędów. - To, co w wysokiej wrażliwości jest znaczące, to to, że łatwo taką osobę wybić z rytmu, zdekoncentrować - mówi psychoterapeutka z Ośrodka Inner Garden. - Wysoka wrażliwość często bywa mylona z introwersją. Tymczasem WWO może być ekstrawertykiem, który po prostu źle się czuję w dużych i głośnych skupiskach ludzi. 

Wchłanianie nastrojów innych

Osoby wysoko wrażliwe są też bardzo empatyczne. - Reagują nie tylko na bodźce, ale też na zachowania ludzi, na przykład na mikrogesty - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Potrafią wyczuć zdenerwowanie, to, że ktoś się poczuł urażony, że się wycofuje. Dla większości ludzi takie niewerbalne sygnały są niezrozumiałe, ale WWO je naprawdę dobrze czytają - dodaje. 

Czytaj także:

Wzór do naśladowania

W niektórych społeczeństwach - na przykład w Szwecji, Japonii czy Chinach - to właśnie osoby wysoko reaktywne postrzegane są jako wzory do naśladowania i ludzie sukcesu. A różnorodne eksperymenty naukowe potwierdzają istnienie tego zjawiska nie tylko u ludzi, ale również u ponad stu badanych gatunków, z muszkami owocówkami i niektórymi rybami włącznie. Z badań wynika także, że wysoka wrażliwość uwarunkowana jest genetycznie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka, Ośrodek Inner Garden)

Data emisji: 11.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

Czytaj także

Konflikty w związku. Rodzą się z niedopowiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 17:50
Na trzy związki statystycznie przypada jeden rozwód - podaje GUS. A ci, którym się udaje, statystycznie kłócą się 312 razy w roku. - Nie ma ucieczki od wzorca kulturowego, w którym nas wychowano. Jeśli pochodzimy z różnych światów może to stanowić przeszkodę. Komunikacji z partnerem nauczymy się, ale zmiana wartości to już inna sprawa - wyjaśnia Paweł Woliński
rozwiń zwiń