Ile kosztuje praca zdalna i kto nam za nią zapłaci?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 19:50
Część pracowników ponownie przeniosła się z biur do mieszkań. Tym samym właściciele firm przerzucili część kosztów na swoich podwładnych. 
Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat.
"Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat".Foto: shutterstock.com/Gladskikh Tatiana

- Wiosną to rozwiązanie było wprowadzone jako tymczasowe i nikt się wówczas nie zastanawiał nad jego kosztami - mówi przewodniczący związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza Jarosław Urbański. 


Posłuchaj
05:08 [CZWORKA]Czat Czworki 26 październik 2020 praca zdalna.mp3 Wrócił home office. Kto zapłaci za wodę i kawę? (Czat Czwórki/Czwórka)

 


Sprawdź także
randka_pandemia_shutter_1200_Studio Romantic.jpg
Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Tymczasem osoba korzystająca z home office narażona jest na dodatkowe wydatki. Nic więc dziwnego, że coraz głośniej mówi się o potrzebie określenia trybu i zasad wypłacania ekwiwalentu dla pracownika w razie wykorzystywania przy pracy jego prywatnych narzędzi, sprzętu czy oprogramowania, pokrycia kosztów instalacji, serwisu i eksploatacji, pomocy technicznej udzielanej pracownikowi wykonującemu pracę zdalną.

Na razie kwestie wykonywania pracy zdalnej reguluje tzw. ustawa covidowa. - W trzecim artykule zawiera ona ogólną definicję pracy zdalnej, ale nie ma tam ani słowa o ekwiwalencie finansowym - wyjaśnia Katarzyna Siemienkiewicz ekspert ds. prawa pracy Pracodawcy RP. 

Czytaj także:


Zobacz
kobieta miasto spacer 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Jedna z holenderskich fundacji wyliczyła, że dwa euro to jest właśnie kwota, która powinna zostać wypłacona pracownikowi z tytułu pracy zdalnej. Czy w Polsce byłaby to zasadna kwota? - W obliczeniach holenderskich ekspertów uwzględnione są herbata, kawa, internet, woda, a nawet papier toaletowy. Warto też zaznaczyć, że jest to przepis, który ma zastosowanie tylko w stosunku do pracowników instytucji państwowych i nie jest przepisem powszechnym - tłumaczy rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Wydaje mi się, że w Polsce nie jest możliwe ustalenie jednej kwoty dla takiego ekwiwalentu. Ponadto z analiz wynika, że o ile w pracy zdalnej więcej płacimy za prąd, o tyle maleją nam koszty na przykład dojazdu do pracy - podsumowuje.   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 15.45

kul