Szybka i skuteczna. Widzialna Ręka pomaga Ukraińcom

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 18:40
Polska przyjęła już 300 tys. osób z Ukrainy. Potrzeba pomocy jest ogromna, ale też nie brakuje chętnych, by tę pomoc nieść. Wśród nich są członkowie Widzialnej Ręki. 
Sprawdź, jak możesz pomóc Ukrainie
Sprawdź, jak możesz pomóc UkrainieFoto: Shutterstock.com/Anna Koberska

Grupa powstała na Facebooku w trakcie pandemii i szybko stała się fenomenem. Tysiące ludzi całkowicie bezinteresownie postanowiło poświęcić swój czas na pomoc dla innych. Tak jak wtedy, także dziś ruszyli, żeby pomóc mieszkańcom Ukrainy. Współpracują z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, jak również z instytucjami pomocowymi. - Pomagamy wtedy, kiedy jest potrzeba. A taka pojawiła się kilka dni temu, wraz z pierwszymi postami, które pojawiły się na naszej grupie w związku z sytuacją w Ukrainie - opowiada moderatorka Niewidzialnej Ręki, Weronika Adamowicz. - To wszystko, co stało się dalej, jest dziełem naszej społeczności. W tej chwili na grupie nie pojawia się żaden inny temat.

Widzialna Ręka to system złożony z ponad 20 grup z Polski, które działają niezależnie i są zorganizowane w swoich lokalnych społecznościach. - W dużej mierze w grupach udzielają się ludzie niezwiązani z organizacjami pozarządowymi czy samorządowymi. To osoby prywatne, które współpracują ze sobą, bo chcą pomagać innym. W tej chwili moderatorzy grupy wypuszczają posty, które przede wszystkim dotyczą potrzeb: transportu, mieszkań, tłumaczeń, pomocy medycznej. - Mamy zasadę, że nie udostępniamy "przeklejanych" postów i screenów, bo chcemy, żeby nasze treści były aktualne i żeby umożliwiały bezpośredni kontakt z osobą w potrzebie - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - Nie prowadzimy jednak dodatkowej weryfikacji, bo nie jesteśmy w stanie tego zrobić przy kilku tysiącach postów dziennie. Z tego powodu na grupie nie prowadzimy zbiórek pieniężnych.

ZBIÓRKI DLA UKRAINY - jak pomagać?

Posłuchaj
07:03 CZWÓRKA Czat Czworki - widzialna reka 28.02.2022.mp3 Widzialna Ręka znów pomaga. Jak dołączyć do grupy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Użytkownicy grupy działają szybko i skutecznie. - Nie wiem, czy ktoś pobił ten rekord, ale udało nam się w ciągu 15 minut od udostępnienia posta, że ktoś szuka mieszkania, znaleźć takie lokum - dodaje Wiktoria Adamowicz. - A właściwie udało się to członkom Widzialnej Grupy, bo my - jako moderatorzy - często nie zdążymy odpowiedzieć na wiadomość, a problem już jest rozwiązany.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Wiktoria Adamowicz (moderatorka ogólnopolskiej grupy Widzialna Ręka)

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 15.15

kul