Polskie Radio
Section05
pomoc społeczna

"To nasze oczko w głowie". Premier o bezpieczeństwie finansowym polskich rodzin

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Pogrzybowie mówił, że "bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę". - Bez silnej rodziny, państwo nie przetrwa - dodał szef rządu podczas wystąpienia w Wielkopolsce, gdzie złożył wizytę wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA premier pomoc rodzina Mateusz Morawiecki społeczeństwo pomoc społeczna

"Polskie rodziny są osią polityki Prawa i Sprawiedliwości". Premier Morawiecki w specjalnym podcaście

W najbliższą niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. "To polskie rodziny i troska o nie są osią polityki Prawa i Sprawiedliwości - i moją osobistą, wielką motywacją do ciężkiej pracy" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, zapraszając do odsłuchania 35. odcinka swojego podcastu.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki rodzina dzieci społeczeństwo pomoc pomoc społeczna POLSKA

"Pomagam jak potrafię" - reportaż Martyny Kozak

W małej Szkole Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie do klas dołączyło już ponad 12 dzieci ukraińskich. Wszyscy starają się pomóc nowym uczniom poczuć się dobrze w nowym miejscu. Dzięki uproszczonym procedurom przyjęcia i dużemu zaangażowaniu nauczycieli, administracji i uczniów zmiana, z jaką muszą zmierzyć się mali uchodźcy staje się mniej traumatyczna.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pomoc społeczna Ukraina szkoła

"Sztuka pomagania" - reportaż Antoniego Rokickiego

- Wojna zmienia wszystko. Wspomnienia, rysunki w głowie, mapy świata. I w tej mapie trzeba zrobić kompas, obrać kierunek, gdzie rodzina ma razem dalej iść... - opowiada Aleksander Tereszczenko, psycholog, coach, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Każdego dnia przeprowadza wiele rozmów z Ukraińcami uciekającymi ze swojej ojczyzny. Pomaga im w adaptacji do nowego życia w Polsce. Życia pełnego zmian oraz niewiadomych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Odessa pomoc społeczna Ukraina

Dyrektor KAS: coraz więcej Polaków przekazuje jeden procent z podatku PIT na organizacje pożytku publicznego

- Jeszcze nie znamy tegorocznych danych, ile osób przekazało 1 procent swoich podatków na cele społeczne, ale w poprzednim roku było to ponad 15 mln 300 tys. podatników. Dane za ten rok poznamy po 2 maja - powiedziała Magdalena Rzeczkowski, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie uchodźcy Krajowa Administracja Skarbowa pomoc społeczna

Pomoc dla uchodźców. Ekspert: system musi być oparty na organizacjach pozarządowych

- Pomoc dla uchodźców wojennych należy jak najszybciej sprofesjonalizować - uważa ekonomista Szkoły Głównej Handlowej dr Artur Bartoszewicz. Dodaje, że nie da się w dłuższej perspektywie utrzymać sytuacji, w której ludzie w ramach prywatnej inicjatywy utrzymują innych ludzi - uchodźców wojennych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA uchodźcy Ukraina wojna 2022 pomoc społeczna POLSKA społeczeństwo

"Solidarność z Ukrainą jest szalenie ważna". Gliński o szerokim wsparciu dla uchodźców

- Naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukraińców przede wszystkim w ich kraju. Oczywiście bardzo ważna jest opieka nad uchodźcami i to właśnie robimy. Solidarność z Ukrainą jest szalenie ważna - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni pomoc pomoc społeczna uchodźcy POLSKA

Unijne fundusze na współpracę z Rosją i Białorusią trafią do Ukraińców? Puda: czekamy na decyzję KE

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wyraził nadzieję, że najpóźniej w przyszłym tygodniu Komisja Europejska zdecyduje, by wstrzymane fundusze na współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią w ramach unijnych programów, Polska mogła przekierować na pomoc Ukraińcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne pomoc uchodźcy Ukraina Komisja Europejska Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pomoc społeczna

Inwazja Rosji na Ukrainę. Jak mądrze pomagać uchodźcom?

W obliczu wojny na Ukrainie i napływu do Polski ogromnej fali uchodźców bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak mądrze pomagać. - Zachęcam, żeby przyłączyć się do większych organizacji i wspólnie stworzyć akcję pomocową - mówi w "Czterech porach roku" Weronika Marczuk, pochodząca z Ukrainy aktorka, producentka, radca prawny, prezes Ambasady Kobiet na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Joanna Racewicz pomoc społeczna wolontariat społeczeństwo lubelskie prawo