Wojna na Ukrainie. Czy światu grozi głód?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:12
W związku z zablokowaniem transportu morskiego Ukraińcy nie mogą wysyłać swoich plonów do państw, które najbardziej ich potrzebują. Jakie będzie to miało konsekwencje?
Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zboża
Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zbożaFoto: Shutterstock/paparazzza

Jednym z efektów wojny jest realny problem z dostawami żywności do krajów europejskich i nie tylko. - Odessa jest kluczowym węzłem, jeśli chodzi o kwestię dostępu Ukrainy do akwenu morskiego. Została utrzymana, zniwelowano możliwość rosyjskiej operacji, która miała na celu zniszczenie i przejęcie tego miasta, ale sytuacja jest bardzo napięta, a miasto to będzie celem kolejnych akcji - tłumaczył dr Jacek Raubo, specjalista w zakresie bezpieczeństwa z portalu Defence24.pl i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Rosjanie będą teraz "grać" destabilizacją europejskich państw przy stole negocjacyjnym. 

Jak podkreślał ekspert, to sytuacja, która niestety może mieć długofalowe konsekwencje. - Także te negatywne, m.in. kolejną falę migracji - wyjaśniał. Jego zdaniem to obszar, w którym "potrzeba pomocy systemowej, rozpisanej na wiele lat", nie tylko tej "emocjonalnej", ale także m.in. w zakresie odbudowy ukraińskiej armii. - Chodzi także o to, by Polacy nie ucierpieli w tzw. efekcie domina - podkreślał. 

Jak tłumaczyła Weronika Wilkenowska ze studenckiego projektu "Globalna wioska", przed wojną Ukraina była jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie. - Niektóre państwa, jak Bangladesz, Kuwejt czy Egipt nie mają dziś dostępu do tej pszenicy, a w tych krajach jednym z podstawowych produktów spożywczych jest chleb - mówiła. - Inne państwa, jak Kazachstan, wstrzymały zaś eksport swojej pszenicy, by ich obywatele mieli odpowiednią ilość produktów spożywczych - wyliczała. 

Czytaj także:

Jak opowiadała, przybywa więc scenariuszy prognozujących kolejną falę migracji do Europy, a istotną ich przyczyną mogą być postępujące z roku na rok zmiany klimatyczne. - W Indiach zmagamy się z bardzo dużymi suszami, które uniemożliwiają zbiory. Podobnie jest w Chinach, gdzie stoją one pod znakiem zapytania, choć przyczyną są powodzie - tłumaczyła Weronika Wilkenowska. 

Posłuchaj
04:06 _PR4_AAC 2022_06_08-16-38-44.mp3 Czy światu grozi głód z powodu wojny na Ukrainie i zmian klimatycznych? (Czat Czwórki) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 16.45

kd