Staże, praktyki, wymiany uczniów, kursy - gdzie tego szukać?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 21:28
Dziś odpowiedzi na nurtujące nas pytania szukamy w sieci, tam jednak warto wiedzieć, którym portalom można zaufać. Jeśli mowa o stażach, praktykach, kursach czy wolontariatach dla młodzieży i młodych dorosłych to świetnym źródłem jest Eurodesk. 
Zagraniczne uczelnie są otwarte na polskich studentów.
Zagraniczne uczelnie są otwarte na polskich studentów.Foto: shutterstock/Harbucks

Eurodesk od 20 lat w Polsce zbiera informacje na temat stypendiów zagranicznych, praktyk, staży, kursów, wolontariatu dla młodzieży, młodych dorosłych czy osób pracujących z tymi grupami. Jest doskonałą platformą do poszukiwań interesującego nas wyjazdu. Eurodesk jest organizacją międzynarodową, która działa w krajach Unii Europejskiej i poza nią.  

- Jesteśmy programem informacyjnym, więc to, co oferujemy to rzetelna informacja na temat bardzo wielu możliwości zaangażowania się w różnego rodzaju przedsięwzięcia - mówi Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce. - Dziś tego typu informacji jest bardzo dużo, ale są też bardzo rozproszone. Eurodesk sprawdza je, dystrybuuje je i wskazuje kierunki - dodaje. - Staramy się opanować ten chaos, który jest w sieci. 

Szeroka oferta 

Wawrzyniec Pater wyjaśnia, że dzięki pracy Eurodesku każdy może szukać niezbędnych, zweryfikowanych informacji na jednej stronie. - Dziś poszukiwania młodych są przeróżne. Często zależą od wieku, zaangażowania, nastawienia do świata - zauważa. - Studentów interesują praktyki i staże np. w unijnych instytucjach. Pod tym względem jesteśmy kompletnym źródłem informacji. Młodsza młodzież, ta bardziej aktywna, szuka możliwości wyjazdu, spotkania, przygody, także nauki za granicą. Niektórzy poszukują też rozwiązań dla realizacji przedsięwzięć lokalnych, międzynarodowych, nawiązania kontaktów. 


Posłuchaj
11:23 czwórka czat czwórki 27.04.2023.mp3 O ofercie praktyk, staży czy wolontariatów, jakie znajdziemy w Eurodesku opowiada Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce (Czat Czwórki/Czwórka)

Eurodesk opracował, w postaci publikacji, możliwości wyjazdów młodzieży na tzw. wymiany młodzieży. - Jest 10 programów, które wspierają młodych finansowo i merytorycznie. To spotkania grup młodzieży z różnych krajów - wyjaśnia. - Największych z nich to Erasmus Plus, zasobny w środki, fundusze. Tu wsparcie można uzyskać w ramach edukacji pozaformalnej, np. podczas wakacji, ferii, ale też w czasie nauki np. poprzez wymiany uczniów między szkołami. 

Projekty, które znajdziemy na stronie Eurodesku kierowane są do młodzieży i dorosłych. Wawrzyniec Pater zauważa, że Unia Europejska definiuje młodych jako osoby od 15 do 30 roku życia. - Nie jest łatwo dotrzeć do milionów młodzieży w naszym kraju, dlatego staramy się prezentować też tę ofertę nauczycielom, organizacjom współpracującym z młodymi, profesjonalistów - podkreśla. - Dla nich także jest oferta na naszej stronie. Wskazujemy programy, z których mogą skorzystać: warsztaty, szkolenia, wymiany. 


Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce i dziennikarz Czwórki Piotr Firan/fot. Czwórka Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce i dziennikarz Czwórki Piotr Firan/fot. Czwórka

Wolontariat jak praktyki

Dziś ukończenie szkół i studiów nie gwarantuje mocnej pozycji na rynku pracy. To co robimy "obok" często jest naszym atutem, dlatego tak istotnym jest zaangażowanie. - Warto inwestować w siebie i tych możliwości inwestowania jest naprawdę dużo, tylko trzeba trosze się wysilić, poszukać, przejrzeć ofertę - podpowiada gość Czwórki. - Nasza misja jest związana z promowaniem mobilności. Jedną z nich jest np. wolontariat międzynarodowy, on może być świetną alternatywą dla praktyk, a odbywa się w organizacjach niekomercyjnych np. w klubach młodzieżowych, instytucjach publicznych, centrach młodzieżowych - wymienia. 

Dużym programem wolontariackim jest Europejski Korpus Solidarności, który działa równolegle do programu Erasmus Plus. - Organizatorem jest tu Unia Europejska, ona też zapewnia finansowanie. Te projekty są zatwierdzone, mamy 100 procent gwarancji, że jedziemy w bezpieczne miejsce, które zaoferuje nam rozwój - ocenia gość Piotra Firana. 

Takich ofert w Eurodesku znajdziemy mnóstwo, warto zaprzyjaźnić się z ich stroną i znaleźć coś dla siebie. Eurodesk można też zaprosić do swojej szkoły, gdzie "porcja wiedzy przyjdzie" do nas w postaci przedstawiciela organizacji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Wawrzyniec Pater (koordynator Eurodesku w Polsce)

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 15.16

pj