Europejski Korpus Solidarności - rusz na roczny wolontariat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 11:10
Paula Krzykowska zdecydowała się na roczny wolontariat we Włoszech. Rzuciła ułożone życie, pracę i ruszyła pomagać w małym muzeum na prowincji. Dziś uważa, że przygoda z Europejskim Korpusem Solidarności była doskonałym doświadczeniem. 
Na wolontariat z Europejskim Korpusem Solidarności może wyjechać każdy, kto ma od 18 do 30 lat.
Na wolontariat z Europejskim Korpusem Solidarności może wyjechać każdy, kto ma od 18 do 30 lat.Foto: Shutterstock.com/Chatchai.wa

- Aby pojechać na roczny wolontariat za granicę trzeba po prostu podjąć taką decyzję. To będzie już połowa sukcesu - mówi Paula Krzykowska, wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności. - Potem wystarczy wejść na stronę Narodowej Agencji Erasmus i Europejskiego Korpusu Solidarności, a tam przed nami otworem stoi cała Europa i nie tylko. Wystarczy się zarejestrować, mieć ukończone 18 lat i komunikatywny angielski. Można wybierać z całej oferty projektów kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, ekologicznych. A potem jechać - dodaje. 

Program Europejskiego Korpusu Solidarności skierowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat. Można jechać w trakcie studiów, ale też po ich ukończeniu. 

- Zapisując się na wolontariat byłam po studiach, pracowałam na etat i zdecydowałam się wyjechać - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Tam wszystko pod kątem finansowym jest zabezpieczone: mieszkanie, ubezpieczenie, przelot, kurs językowy, wyżywienie kieszonkowe. Wkładu własnego wcale nie trzeba mieć, choć jeśli mamy plan więcej pozwiedzać to warto mieć jakieś oszczędności - dodaje. 

Paula Krzykowska do Włoch ruszyła bez znajomości języka włoskiego. Dziś przyznaje, że gdyby go znała z pewnością byłoby jej łatwiej. - Okazało się, że wszystkiego da się nauczyć, choć pierwsze dwa miesiące moim przyjacielem był tłumacz w telefonie - zdradza. - Włosi są jednak bardzo otwarci, oni cieszą się, gdy ktoś choć próbuje mówić w ich języku - dodaje. 


Posłuchaj
10:25 czwórka pierwsze słyszę 27.02.2023 wolontariat.mp3 Jak wyjechać na wolontariat z Europejskim Korpusem Solidarności i jakie doświadczenia można z niego przywieźć? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wolontariat, który wybrała Paula był pracą w muzeum, bo w Polsce ukończyła studia na historii sztuki. - Zdecydowałam się wybrać coś, co choć trochę wiąże się z tym, co już nam - mówi. - Ta praca we Włoszech wyglądała jednak zupełnie inaczej, niż to czym zajmowałam się w kraju. To było małe muzeum, prowadzone we włoskim stylu. Mieściło się w niewielkim miasteczku, wszyscy tam się znali. Organizowaliśmy też wydarzenia dla lokalnej społeczności - dodaje. 

Wraz z Paulą do miasteczka trafiło też pięć innych wolontariuszek. Jej koleżanki pochodziły z Hiszpanii, Niemiec, Francji i Austrii. Jako jedyna reprezentowała Europę Środkowo-Wschodnią. 

- Naszym wspólnym mianownikiem była solidarność, choć wcale to nie było łatwe - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - To była porządna lekcja tolerancji i kompromisów. 

W Włoch Paula Krzyczkowska przywiozła masę doświadczeń i nowych umiejętności. Nauczyła się języka, poznała kraj, mocniej otworzyła się na inne kultury i osoby. Dziś już jest w Polsce i zajmuje się koordynacją projektów wolontariackich. Uważa, że rok we Włoszech był świetnie wykorzystanym czasem, najlepszą szkołą językową. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Paula Krzykowska (wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności)

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 9.26

pj

Czytaj także

Wolontariat medialny? Sprawdź się na festiwalach w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 14:00
- Lubelskie letnie festiwale nie mogą się obyć bez wolontariuszy - mówi Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury w Lublinie. - Dlatego szukamy osób, które interesują się kulturą i mediami jednocześnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń