26. Piknik Naukowy. Statystyka nie musi być nudna!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:03
Quizy z nagrodami, badania statystyczne - to niektóre z atrakcji, jakie przygotował dla swoich gości z okazji 26. Pikniku Naukowego Urząd Statystyczny w Warszawie. - Każdy znajdzie coś dla siebie - mówił Tomasz Kalbarczyk z US. 
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się na Stadionie Narodowym
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się na Stadionie NarodowymFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. 26. odsłona wydarzenia organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się już w sobotę na PGE Narodowym w Warszawie. Moc atrakcji dla odwiedzających przygotował m.in. Urząd Statystyczny, którego przedstawicieli spotkać będzie można w Strefie Cywilizacji. 

- Na naszym stanowisku pojawią się trzy strefy tematyczne, a jedna z nich związana będzie z ostatnim spisem powszechnym - mówił Tomasz Kalbarczyk z US. - Będzie to quiz, w którym sprawdzić będzie można swoją wiedzę, pamięć i spostrzegawczość. Do wygrania przewidziano niewielkie nagrody - opowiadał. - Spisy powszechne przeprowadzane są raz na 10 lat, tworzą bazę danych demograficznych. Są też kluczowe z perspektywy metodologii różnych badań. 

Będzie też można wziąć udział w specjalnych badaniach ankietowych. - To ważne narzędzie w zbieraniu informacji. Tym razem przeprowadzimy badanie dotyczące poziomu zaufania do nauki. Na bieżąco będziemy przekazywać wyniki, dzięki czemu każdy będzie mógł zobaczyć swoje na tle innych. Jednocześnie będzie to część kącika metodologicznego, w którym znajdzie się także zestaw zagadek i innych zadań statystycznych - tłumaczył Tomasz Kalbarczyk.

Sprawdź też:

- Zależy nam, by z wynikami badań docierać do szerokiego grona odbiorców, ale także pokazać, że mamy do zaoferowania całą gamę takich danych, dostępnych w naszych publikacjach. Będzie można porozmawiać z nami o tym, jak wygląda nasza praca na co dzień - podkreślał. Coś dla siebie znajdą także najmłodsi. - Drobne wyzwania dla nich będą dostosowane do wieku - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
06:06 _PR4_AAC 2023_05_25-15-34-30.mp3 26. Piknik Naukowy w Warszawie - dlaczego warto odwiedzić stanowisko C4 Urzędu Statystycznego? (Czat Czwórki)

Czwórka także, jak co roku, będzie obecna na tym wydarzeniu. Spotkacie nas na PGE Narodowym, a relacje z pikniku usłyszycie na naszej antenie.

Źr. 26. Piknik Naukowy 2023 | REWOLUCJE NAUKOWE | Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Kalbarczyk (Urząd Statystyczny w Warszawie)

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 15.30

kd