Naprawianie sprzętu AGD będzie bardziej opłacalne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:41
Kupić nowy sprzęt AGD, czy serwisować ten, który już mamy? Od początku marca tego roku na terenie całej UE działa tzw. "prawo do naprawy", które ma ułatwić konsumentom ten wybór.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

shutterstock sprzęt agd 1200.jpg
Zmiany w oznaczeniach AGD i RTV. Skala od A do G, znikają "plusy"

Z początkiem marca 2021 roku w życie weszło unijne "prawo do naprawy", które zobowiązuje producentów do zapewnienia części zamiennych wiele lat po zakończeniu produkcji danego sprzętu. Naprawy sprzętu AGD i RTV mają dzięki temu stać się bardziej opłacalne. - Chodzi o to, by ułatwić konsumentom wybór: czy chcą kupić nowe urządzenie, czy wymienić jego zepsutą część - tłumaczył Maciej Gajewski ze "Spidersweb".

Posłuchaj
08:52 TOP Czwórka sprzęt agd przepisy 22.03.2021.mp3 Nowe przepisy dotyczące napraw sprzętu - co się zmieniło? (TOP/Czwórka) 

Zobacz także:

- Producenci będą musieli produkować swoje sprzęty tak, by łatwiej było wymienić daną część bez konieczności rozmontowywania całego sprzętu - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Kuba Wątor, ekspert branży nowych technologii. Jak wyliczał, dostęp do części powinien być możliwy przez siedem do dziesięciu lat, będą także prowadzone książeczki serwisowe. - To jest bardzo ważne, bo przy zsiejsym tempie zmian w tej branży producenci bardzo szybko porzucają dotychczasowe rozwiązania technologiczne na rzecz nowych, i klienci pozostają bez wsparcia - mówił.

Czytaj także:

Jako klienci mamy więc prawo do naprawy, ale także powinniśmy mieć pewność, że części do naszych sprzętów na rynku nie zabraknie. - Jeśli mamy na przykład dysk wymienny z pamięcią w komputerze, powinna ona być dostępna w sprzedaży w granicach Unii Europejskiej wraz z instrukcją obsługi i wymiany, byśmy mogli zrobić to sami - mówił Maciej Gajewski. Nowe rozwiązania mają być m.in. proekologiczne. - Nie będzie konieczności utylizowania całego ogromnego sprzętu, gdy zepsuje się jedna drobna część - mówił Maciej Gajewski. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:28
W sklepach na telewizorach, pralkach, lodówkach i innych urządzeniach odnajdujemy naklejki oznaczające klasę efektywności energetycznej danego sprzętu. Większość nosi symbol A, A+, A++ czy A+++. Komisja Europejska postanowiła to zmienić, by pomóc konsumentom. 
rozwiń zwiń