Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:28
W sklepach na telewizorach, pralkach, lodówkach i innych urządzeniach odnajdujemy naklejki oznaczające klasę efektywności energetycznej danego sprzętu. Większość nosi symbol A, A+, A++ czy A+++. Komisja Europejska postanowiła to zmienić, by pomóc konsumentom. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gts

teflon patelnia 1200 shutter.jpg
Tajemnice patelni, czyli dlaczego jedzenie przywiera?

Oznaczenia klasy efektywności energetycznej to oznaczenia sprzętu nadawane niezależnie od producenta i od sprzedawcy. Zostały one określone przez Unię Europejską, wyjaśnia Dominik Dobek, Cyfrowa Polska. 


Posłuchaj
07:21 czwórka top 08.09.2020.mp3 Nowe oznaczenia klasy efektywności energetycznej sprzętu domowego - szczegóły objaśnia Dominik Dobek, Cyfrowa Polska (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Literki i plusy mają znaczenie


- Kilka lat temu Komisja Europejska w porozumieniu z producentami wprowadziła skalę efektywności energetycznej dla urządzeń, które zużywają najwięcej dóbr - głównie prądu, ale też wody czy detergentów. Ta skala służy do tego, żeby konsument mógł w łatwy sposób porównać produkty tej samej kategorii. Dowiedzieć się, które urządzenie jest bardziej efektywne energetycznie - wyjaśnia ekspert. - Aktualnie mamy tak: im wyższa literka i więcej plusów (maksymalnie 3) tym klasa danego urządzenia jest wyższa, to oznacza, że dane urządzenie zużywa najmniej energii - dodaje. 

Wybór sprzętu o odpowiedniej literce ma duże znaczenie dla nas, dla planety i dla naszego portfela. Często opłaca się dopłacić do lepszego sprzętu, by później zużywać mniej prądu, a co za tym idzie, płacić mniejsze rachunki. Szacuje się, że tylko wybór odpowiedniego telewizora pozwala na obniżenie rachunków za prąd, w skali roku, nawet o kilkadziesiąt złotych. 

Dziś symbol A+++ oznacza najwyższą klasę sprzętu, najbardziej energooszczędną, a symbol "D" to urządzenia najsłabsze pod tym względem.

Literek brakuje - zmiany od listopada

Technologia idzie na przód, producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach. Powoli zaczyna brakować skali klasy energetycznej. - Komisja Europejska zdecydowała, że nie będzie dodawała więcej "plusów" do litery A, bo to wprowadza zamęt - mówi Dominik Dobek. - Doszliśmy do sytuacji, że większość urządzeń posiada literki A, z plusem, dwoma lub trzema . Konsument się gubi, już tego nie rozróżnia. Od listopada, decyzją Komisji, efektywność energetyczna będzie oznaczana literami od A do G, a nie jak do tej pory od A+++ do D. Podjęto decyzję o przeskalowaniu - dodaje.  

Dzisiejsze: 

  • A+++ zostanie zastąpione symbolem C
  • A++ symbolem D
  • A+ to E
  • A to F
  • B to G

W najbliższym czasie nie będzie w ogóle produktów z oznaczeniami A i B. - Doświadczenia lat poprzednich pokazują, że warto sobie zostawić tutaj wyższe klasy dla urządzeń przyszłości, które zostaną dopiero opracowane i wdrożone - mówi rozmówca Macieja Wójcika. 

Nowe etykiety w sklepach pojawią się już w listopadzie. Aż do marca będą towarzyszyć starym oznaczeniom. Ten okres przejściowy będzie dłuższy dla produktów z branży oświetlenia, potrwa aż do września 2021. Dodatkowo nowe etykiety będą zawierały kody QR, pod którymi ukryta będzie pełna specyfikacja techniczna danego urządzenia. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik 

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 18.16

pj

Czytaj także

Projekt naukowców z Rosji: krowy w okularach VR

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 19:07
Dotychczas z okularów wirtualnej rzeczywistości korzystali m.in. lekarze, policjanci, strażacy i spragniona wrażeń młodzież. Teraz do tego grona dołączyły zwierzaki hodowlane, mieszkające w okolicach Moskwy. W Rosji rozpoczęto program zakładania krowom gogli tak, aby poprawić im humor. Podobne rozwiązania stosuje się też w przypadku drobiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa autorskie. Czy zdjęcie wrzucone do sieci wciąż jest moje?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:15
Prawa autorskie w internecie od lat sprawiają nam problemy. Błędnie interpretujemy prawa użycia, udostępniania czy rozpowszechniania. Sami nie wiemy, czy nasze zdjęcie w serwisie społecznościowym wciąż jest nasze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteś leworęczny? Możesz uniknąć skutków udaru

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:20
Jak dowiedli naukowcy, osoby leworęczne regularnie wykorzystują więcej partii mózgu niż ludzie praworęczni. Udar atakuje zwykle jedynie część tego organu, dlatego mózg człowieka leworęcznego odczuje go lżej i szybciej wyjdzie ze zdrowotnego szwanku.
rozwiń zwiń