Polskie Radio
Section05
sprzęt

Amerykańscy badacze sprawdzili rosyjskie uzbrojenie. "Podzespoły z UE i USA"

"New York Times" donosi, że amerykańscy badacze, którzy na zaproszenie ukraińskich służb analizowali najnowocześniejsze rosyjskie uzbrojenie, odkryli, że prawie cały sprzęt zawierał podzespoły pochodzące od firm z USA i państw UE. Są to m.in. mikroprocesory, płytki drukowane, silniki i anteny. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja broń sprzęt import

Co zrobić ze starą pralką przy zakupie nowej? UOKiK sprawdził, czy sklepy informują o tym swoich klientów

Co czwarty z przedsiębiorców nie informuje klientów, co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przy zakupie nowego. Inspekcja Handlowa w 2021 r. przeprowadziła całoroczną kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wymagań ustawy o zużytym sprzęcie. Kontroli poddano również wybrane losowo produkty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sklepy sprzęt informacja UOKiK

Turbo-Jet – innowacyjny odrzutowiec dziełem studentów AGH

Prędkość poddźwiękowa oraz system namierzania i śledzenia innych samolotów bez wykorzystania GPS – to cechy niewielkiego odrzutowca Turbo-Jet, nad którym pracują studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej. – Wszystkie sprawdzone systemy działają na radarze, na podczerwieni albo za pomocą zewnętrznego naprowadzanie laserem. My chcemy trafić w niszę, która potrzebuje czystej wizji – mówi Jakub Karnowski z Koła Naukowego Dron Engineering Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda samolot wojsko sprzęt technika Kraków

"Tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny". Mariusz Błaszczak o nowoczesnym sprzęcie dla Wojska Polskiego

We wtorek szef MON Mariusz Błaszczak w Rzeszowie poinformował, że w związku z przygotowywaną ustawą dotyczącą obrony ojczyzny w przyszłym roku będą jeszcze "większe wzmacniania Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt". Dodał, że "tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo sprzęt regiony Rzeszów podkarpackie Ministerstwo Obrony Narodowej

ANALIZA Samochody towarem deficytowym. ''Przemysłowi grozi zapaść, załamanie się łańcucha dostaw''

Brak podzespołów zmusza producentów samochodów do ograniczania produkcji, co powoduje u nich spadek sprzedaży o ponad 30 proc. Samochody sprzedają się praktycznie na pniu, a okres oczekiwania na model zamówiony w listopadzie może wydłużać się do 12 miesięcy. Jaka jest przyszłość europejskiego rynku motoryzacyjnego i cen samochodów?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel zakupy sprzęt samochody

ANALIZA Trudności z dostawami surowców. Czy czekają nas puste półki w sklepach z RTV i AGD?

Kupujesz właśnie teraz duże urządzenie AGD, elektronikę lub samochód? Przygotuj się na czekanie. Braki w zaopatrzeniu, które zaczęły się na początku pandemii, nadal wpływają na rynek głównych urządzeń elektronicznych. Sprawdzamy, jak czynniki związane z COVID-19 spowodowały problemy w światowym łańcuchu dostaw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA metale ziem rzadkich handel zakupy sprzęt

Jerzy Kornowicz: opłata reprograficzna służy wszystkim

- Rozwiązanie to służy producentom sprzętu elektronicznego, bo pozwala im się ucywilizować i nadal czerpać zyski w ramach mechanizmu napędzania atrakcyjności ich produktów przez zasoby internetu. Służy też społeczeństwu, bo ma lepiej wyposażony internet. Wreszcie służy polskiej kulturze, bo staje się ona konkurencyjna oraz władzy, która znajduje zbalansowany mechanizm równowagi pomiędzy różnymi racjami - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Kornowicz, kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  opłata Paweł Siwek Dwójka sprzęt rtv ubezpieczenie zdrowotne KULTURA