Rozładowany akumulator? Są na to dwa sposoby

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 19:27
Zimą żywot naszego akumulatora nie jest jest łatwy, co rusz wystawiany jest na różne próby, zwłaszcza, gdy auto parkujemy "pod chmurką". Przypominamy jak uruchomić samochód, gdy przydarzy nam się taki kłopot. 
Akumulator możemy naładować przy użyciu prostownika, albo na tzw. pożyczkę
Akumulator możemy naładować przy użyciu prostownika, albo na tzw. pożyczkęFoto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky

W mroźne dni może nam się zdarzyć, że przekręcając rano kluczyk naszego auta spotka nas niemiła niespodzianka. Problem z odpaleniem auta w zimny dzień to zmora wielu kierowców. 

- Problem jest związany z minusowymi temperaturami i pozostawieniem naszego akumulatora na wpływ takich czynników środowiskowych - wyjaśnia Mariusz Michalak z portalu motofakty.pl. - W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to podłączenie akumulatora do prostownika i naładowanie go - dodaje. 

Ten sposób ma jednak poważne minusy - takie ładowanie akumulatora do pełna wymaga wyjęcia go z auta i ładowania przez 10-12 godzin. To czasochłonne i nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. 

- Jeśli rano spieszymy się do pracy czy szkoły, to mamy drugą możliwość czyli uruchomienie auta za pomocą kabli rozruchowych czyli na tzw. pożyczkę - wyjaśnia specjalista. - Do tego jest nam potrzebne drugie, sprawne auto z działającym akumulatorem - dodaje ekspert. 

Uruchomienie samochodu na tzw. pożyczkę to najpopularniejszy, najszybszy, awaryjny sposób reanimacji naszego akumulatora. Wystarczy poprosić o pomoc innego kierowcę. Musimy mieć też kable rozruchowe - to element niezbędny. 


Posłuchaj
06:55 czwórka top 15.12.2022.mp3 Jak naładować akumulator? (TOP -Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Procedura łączenie akumulatorów kablami wydaje się prosta, choć tę wiedzę należy sobie odświeżać, by nie zostać zaskoczonym przez awarię. 

Sprawdź: Opony sezonowe czy całoroczne - które wybrać?


- Jeśli mamy kable rozruchowe i drugie auto ze sprawnym akumulatorem to tym drugim pojazdem podjeżdżamy blisko, w taki sposób byśmy mogli otworzyć pokrywy silników i połączyć nasze akumulatory kablami - mówi Mariusz Michalak. - Trzeba zachować odpowiednią kolejność podłączania. Podłączamy końcówkę czerwonego przewodu do zacisku dodatniego, oznaczonego plusem, w naładowanym akumulatorze. Drugi koniec czerwonego przewodu do plusa w akumulatorze "biorcy". Końcówka czarna łączona jest z ujemnym zaciskiem naładowanego akumulatora. Ostatnim krokiem jest podłączenie drugiego końca czarnego przewodu do masy czyli nazwijmy to umownie metalowego elementu pod maską samochodu "biorcy", to może być krawędź blachy czy część silnika - dodaje. 

Kolejnym naszym krokiem jest uruchomienie silnika w pojeździe, który daje prąd. Pozwalamy, żeby pracował on przez kilkanaście sekund, do minuty. Następnie próbujemy uruchomić auto, w którym był rozładowany akumulator. - Jeśli się nie uruchamia to ładujemy jeszcze minutę, przy czym zwiększamy obroty pracującego silnika przez lekkie wciśnięcie pedału gazu - podpowiada specjalista. - Jeśli silnik nie daje oznak życia, to przyczyna naszej porannej awarii może być inna - dodaje. 

Musimy pamiętać, że po uruchomieniu silnika nie mamy gwarancji, że nasz akumulator się naładował do pełna.  Po powrocie do domu warto podjąć dalsze kroki zaradcze.

Nie zapominajmy też o prawidłowym odłączaniu kabli rozruchowych od aut. - Tu kolejność też jest ważna. Zaczynamy od odpięcia czarnego przewodu od masy auta odbiorcy, potem jego drugi koniec. Następnie kabel czarny odłączamy od rozładowanego auta, a na koniec od sprawnego - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Ta procedura jest prosta ale trzeba zachować kolejność podpinania i odpinania - dodaje. 

Warto też wiedzieć że prawidłowe napięcie akumulatora naszego auta wynosi od 12,4 do 12,8 V. 

Jan Olejniczak podpowiada też, że w sezonie zimowym kable rozruchowe warto wozić w kabinie samochodu, a nie w bagażniku, do którego możemy się nie dostać przy rozładowanym akumulatorze. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak 

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 18.15

pj

Czytaj także

Auta z instalacją gazową - co z nowymi regulacjami?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:10
Od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące aut z instalacjami gazowymi LPG i CNG. W projekcie ustawy zapisy są jednak niejasne, co może oznaczać, że użytkownicy aut zasilanych gazem mogą stracić homologacje na już zamontowane instalacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feeria barw z rury wydechowej. Który kolor powinien nas najbardziej zaniepokoić?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 20:19
Sprawny samochód wydziela zazwyczaj bezbarwne spaliny. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy dym wydobywający się z rury wydechowej nabierze koloru. Czarny, niebieski, szary - czy każda barwa oznacza kłopoty? 
rozwiń zwiń