Za wolno nie wolno - spokojna jazda może zaszkodzić kondycji naszego auta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 23:15
Nie zawsze tylko dynamiczna i szybka jazda może negatywnie wpływać na nasz samochód. Sprawdzamy, w jaki sposób spokojny styl prowadzenia auta może być dla niego niekorzystny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com
monitoring kamera 1200 shutt.jpg
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy

Agresywna, dynamiczna jazda zawsze przyśpiesza zużycie samochodu w zauważalnym stopniu, jednak, jak się okazuje, spokojna jazda też może negatywnie odbić się na naszym aucie. - Nie chodzi jedynie o to, że ktoś jeździ tylko powoli, ale też jeździ tylko na krótkich dystansach, gdy silnik, zanim się dobrze rozgrzeje, jest wyłączany - mówi Marcin Łobodziński z autokult.pl. - Przez taką jazdę też pojawiają się pewne usterki.


Posłuchaj
07:34 Czwórka/TOP - samochody 30.09.2021.mp3 Marcin Łobodziński mówi o samochodach i prawidłowej ich eksploatacji (TOP/Czwórka)

 


Kierowca, który wybiera powolną jazdę, być może będzie musiał się przygotować na awarię filtra DPF. - W trakcie jazdy ten filtr się zapełnia i później potrzebuje wypalania. Zazwyczaj temu sprzyja szybsza, dynamiczniejsza jazda, dlatego warto czasem zaplanować podróż i przejechać się autostradą. Po to, żeby silnik był gorący, a obroty wyższe - radzi specjalista. - Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy pojechać do serwisu i wypalić filtr w procedurze serwisowej.

Długotrwała jazda wpływa też niekorzystnie na zawór EGR, jest to część w silniku, która powoduje, że trochę spalin, które normalnie wydalane są przez układ wydechowy, wraca do silnika razem z powietrzem. - Czyli można powiedzieć, że silnik przepala własne spaliny i tu im spokojniej kierowca jeździ, tym częściej taki proces zachodzi i więcej spalin jest przepalanych przez silnik - tłumaczy ekspert.

Czytaj także:

 

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Jazda na krótkich dystansach, ale także jazda z niewielkim obciążeniem może powodować, że w oleju lub w układzie wydechowym naszego samochodu może pojawiać się woda. To z pewnością nie wpłynie pozytywnie na kondycję naszego auta. - Woda gromadzi się wtedy, gdy silnik nie rozgrzewa się właściwie i kiedy silnik nie osiąga i nie utrzymuje dłużej swojej właściwej temperatury, czyli ok. 90 stopni - mówi Marcin Łobodziński. - To jest wynik spokojnej jazdy, dlatego warto skorzystać czasem z wyższych obrotów. Niech samochód spali troszkę więcej paliwa, ale przynajmniej dłużej będzie w lepszej kondycji.

Nie zapominajmy także o układzie hamulcowym, zwłaszcza w starszych autach. - Dzieje się tam sporo, tzw. zapieczone zaciski są właśnie efektem łagodnej jazdy. Niestety naprawa ich nie jest tania, więc warto zwrócić uwagę na to przy swoim stylu jazdy - podkreśla rozmówca Mateusza Kulika. - Również tarcze hamulcowe rdzewieją, gdy są mało używane, więc jeżeli jeździmy rzadziej, to warto przejechać się szybciej, żeby tarcze oczyściły się z rdzy.

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak 

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 18.18

aw

Czytaj także

Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? Co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 21:48
Rozmowa przez telefon, zamieszanie na parkingu albo po prostu zły dzień. To są sytuacje, które mogą doprowadzić do tego, że przypadkowo zatrzaśniemy kluczyki w naszym aucie. Sprawdzamy co wtedy robić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaśnica samochodowa - czy wiesz, jak ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:48
Za brak gaśnicy w samochodzie można otrzymać nawet 500 zł mandatu. Informacje o pożarach aut pokazują jednak, jak mało skuteczna to broń w walce z ogniem, a część winy za taki stan rzeczy ponoszą sami kierowcy.
rozwiń zwiń