Paliwo PB 98 czy PB 95? Jaka jest różnica i na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:00
Posiadacze samochodów doskonale znają te oznaczenia, paliwo PB 98 i PB 95 mamy do wyboru na każdej stacji benzynowej. Jednak czy wiemy, co oznaczają i czym się od siebie różnią?
Czym różnią się od siebie paliwa?
Czym różnią się od siebie paliwa?Foto: shutterstock/ Jan van der Wolf

Numery przy określeniu paliwa PB 98 i PB 95 określają liczbę oktanową benzyny. - 95 oznacza, że mieszanina paliwa zawiera 95 proc. izooktanu, który spala się lepiej i 5 proc. heptanu. W przypadku benzyny 98 mamy w paliwie większą zawartość izooktanu - mówi Mateusz Bereźnicki, specjalista z Centrum Nauki Kopernik.


Posłuchaj
05:12 Czwórka/Stacja Nauka - paliwa 24.11.2021.mp3 Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik tłumaczy, jaka jest różnica pomiędzy rodzajami paliwa (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W naszych autach pojawia się czasem niepożądane zjawisko zwane spalaniem stukowym. Jest ono efektem nierównomiernego i gwałtownego samozapłonu paliwa. Liczba oktanowa w mieszance określa odporność paliwa na jego występowanie.

- PB 98 ma więcej oktanów i jest to też droższa mieszanka. Jednak należy pamiętać, że liczbę oktanową można podnosić w różny sposób za pomocą dodatków - zauważa rozmówca Maćka Wójcika. - Nie zawsze jest to złe, ale czasem jest szkodliwe dla środowiska. Tankując więc, miejmy świadomość, że liczba oktanowa w niektórych przypadkach jest sztucznie podwyższona, przez dodatek różnorodnych substancji, a nie rodzaj konkretnego paliwa. Może się więc okazać, że tankując benzynę 95, tankujemy tak naprawdę 90 z dodatkami.


samochód stacja benzynowa paliwo free shutt 1200 .jpg
Ceny paliw szaleją. Jak jeździć, by auto paliło mniej


Czytaj także:


Jak twierdzi specjalista, nie zawsze paliwo PB 95 będzie gorsze od PB 98. Wszystko zależy od stacji benzynowej, pochodzenia paliwa, ale również wymagań samochodu. Warto sprawdzić, która benzyna jest lepsza dla naszego auta. Takie wskazania dają producenci samochodów, jednak również trzeba obserwować, jak zachowuje się auto po zatankowaniu. - Jeśli zaobserwujemy powtarzające się spalanie stukowe, to po jakimś czasie jego efektem może być uszkodzenie mechanizmu - tłumaczy Mateusz Bereźnicki. - Wtedy, po konsultacji, warto rozważyć zmianę rodzaju paliwa.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 12.45

aw


Czytaj także

Czym nakarmić auto zimą? Podpowiadamy, jakie wybrać paliwo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 20:00
Kiedy temperatura za oknem spada, powinniśmy szczególną wagę przykładać do stanu naszego auta. Niezwykle istotnie jest stosowanie paliw zimowych, które zgodnie z przepisami od 16 listopada możemy kupić na stacjach benzynowych w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrzczone paliwa na stacjach - przeszłość czy teraźniejszość?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 05:00
Jakość paliw na stacjach benzynowych to temat, który niemal od zawsze wzbudza kontrowersje. Czy ostatnie lata przyniosły jakąkolwiek poprawę? Jest lepiej, czy lepiej nie mówić?
rozwiń zwiń