Next Fest 2024. Relacja z największego festiwalu showcase'owego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 18:15
Za nami już druga edycja Next Fest Music Showcase & Conference. To jedna z najważniejszych imprez prezentujących polską muzykę - od debiutantów po gwiazdy. Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania audycji prosto z Poznania. 
Next Fest Music Showcase  Conference - święto polskiej muzyki odbywa się w Poznaniu
Next Fest Music Showcase & Conference - święto polskiej muzyki odbywa się w PoznaniuFoto: Daria Klimczuk / Next Fest
  • Next Fest Music Showcase & Conference odbywał się w dniach 18-20 kwietnia 2024 w Poznaniu.
  • Na 16 scenach w centrum miasta oraz licznych klubach wystąpiły gwiazdy oraz debiutanci.
  • Next Fest Music Showcase & Conference to największy festiwal showcase'owy, który odbywa się w Polsce.
  • Na program wydarzenia składają się też panele dyskusyjne, spotkania i warsztaty. 
  • W Poznaniu był Damian Sikorski i ekipa Czwórki. Zapraszamy na relację.

Next Fest Music Showcase & Conference 2024 to trzy dni wypełnione 130 koncertami debiutantów i zespołów doskonale znanych publiczności. 

Next Fest Music Showcase & Conference 2024 - co w tegorocznej edycji?

Jeden z najważniejszych festiwali showcase’owych w Polsce jest dumnym spadkobiercą dorobku festiwalu Spring Break. To druga edycja wydarzenia. Czym się różni od zeszłorocznej? - Dodatkowe dwie sceny, a nowością także trzeci dzień koncertów na placu Wolności. Postanowiliśmy rozszerzyć tę formułę - mówił w naszym plenerowym studiu Michał Wiraszko, współorganizator imprezy, a także lider zespołu Muchy. - W tym roku grają u nas zespoły z Ukrainy Węgier i Francji. To, co mnie cieszy to wizerunkowy i frekwencyjny wzrost tego festiwalu. Tę atmosferę muzyczną czuć bardziej dobitnie. Mam wrażenie, że połączyła się i spotkała towarzysko publiczność jeszcze Spring Break z nową Next Fest. To cieszy, bo na wszystkich koncertach jest pełno widzów.

Next Fest Music Showcase & Conference - jaka jest idea festiwalu?

Od samego początku Next Fest stawia na muzyczne trendy, networking branży, równość kultury, różnorodność programu i zaangażowanie społeczne w promowaniu utalentowanych osób poprzez łączenie twórców, przedstawicieli biznesu muzycznego oraz publiczności. Festiwal powstał z potrzeby integracji i chęci współpracy, dlatego m.in. debiutujący artyści i artystki mają szansę dzielić sceny z najbardziej rozpoznawalnymi postaciami rodzimej fonografii. Jak tłumaczył przed rozpoczęciem wydarzenia Michał Wiraszko, Next Fest to ogromny koncertowy zestaw dla każdego poszukiwacza muzyki. - Prawie 80 procent line-upu to artyści do odkrycia - opowiadał. - Idea showcase zakłada pokazywanie tego, co najświeższe i najciekawsze w młodej muzyce, i tego, co za chwilę ma stanowić o sile muzyki w danym kraju. 


Showcase to formuła, w której trzeba zaprezentować się jak najlepiej

Do naszego festiwalowego studia przed swoim koncertem wpadła m.in. Agata Karczewska, laureatka tegorocznej edycji nagród Fryderyki za najlepszy Album Roku Blues 2024. - Gram showcasową formułę, czyli 30 minut. W tej sytuacji selekcja utworów jest kluczowa. Utwory nie mogą trwać za długo, więc rozważnie należy podejmować decyzje - tłumaczyła. - Chodzi też o pokazanie tego, co najlepsze i co może trafić do ludzi w jak najkrótszym czasie. Niektóre piosenki potrzebują trochę czasu i skupienia, a showcase jest miejscem, gdzie muszę zaprezentować siebie jak najlepiej i jak najszybciej. Pozwolić ludziom zadecydować, czy to jest ich muzyka. Jak nie jest, to też spoko. Ja się chcę zaprezentować w formie jak najbardziej świadomej - wyznała Agata Karczewska. W rozmowie z Damianem Sikorskim artystka zapowiedziała też nową EP-kę, która ma się ukazać już we wrześniu.


Posłuchaj
58:22 Czwórka/Będzie głośno ! Next Fest cz. 1. 19.04.2024.mp3 Specjalne wydanie audycji z Next Fest Music Showcase & Conference w Poznaniu. Cz. 1 (Będzie głośno!/Czwórka)

 

W studiu plenerowym pojawili się także AVI, Bios, Julie Fox, Łona Konieczny Krupa, Martini Police, Sara Kordowska. Kto jeszcze? Warto sprawdzić. 


Massel i  Weronika Serocka oraz  prowadzący audycję  Damian Sikorski na NextFest. Fot. Dominika Scheibinger Massel i Weronika Serocka oraz prowadzący audycję Damian Sikorski na NextFest. Fot. Dominika Scheibinger

Posłuchaj
57:56 Czwórka/Będzie głośno! - Next Fest wydanie 19.04 2024 godz. 21.mp3 Specjalne wydanie audycji z Next Fest Music Showcase & Conference w Poznaniu. Cz. 2 (Będzie głośno!/Czwórka)

 

Next Fest Music Showcase & Conference to nie tylko muzyka, ale także część konferencyjna, która pełni funkcję platformy do poznawania się, dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, analizy trendów i networkingu.  

***

Na specjalne wydanie audycji "Będzie głośno!" zaprosiliśmy w piątek (19.04) od godz. 20.00. Program poprowadził Damian Sikorski.

aw/kul/wmkor


Czytaj także

Miłosz Pieczonka i jego debiutancki album "Asleep". Nowoczesna jazzowa awangarda

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 11:02
Miłosz Pieczonka prezentuje swoją solową płytę "Asleep". Pierwsza płyta tego saksofonisty oraz kompozytora to muzyka z nurtu współczesnej jazzowej awangardy, która jest dla muzyka dużą inspiracją. - Nagranie tego albumu to spełnienie moich marzeń - mówi artysta w Czwórce. - W sumie wyszło całkiem przyjemnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wczasy z "Programem". Jak brzmi ich nowa epka i czy epką miała być?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 10:58
Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło tworzą pod szyldem Wczasy już od 8 lat. Właśnie wydali nową epkę zatytułowaną "Program". 
rozwiń zwiń