Kongres Pamięci Narodowej - szansa by historii uczyć się też przez gry

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 09:36
Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Do obcowania z historią zaproszeni są przedstawiciele wszystkich pokoleń, od dzieci po seniorów. Nie zabraknie gier planszowych. 
Kongres Pamięci Narodowej
Kongres Pamięci NarodowejFoto: mat. prasowe

Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". To pierwsze takie wydarzeni, które oferuje pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i wiele innych atrakcji.

- Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie, pierwsze w historii od 1990 roku, które skupi edukatorów, naukowców, dziennikarzy, publicystów, blogerów, vlogerów - wszystkich tych, którzy mówią o historii i wykorzystują do tego celu różne kanały i różne formy dystrybucji treści - mówi dr Rafał Leśkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Jednym z elementów Kongresu będzie m.in. finał olimpiady gier planszowych. 

Czwórkowy rozmówca zwraca uwagę, że Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat propaguje edukację historyczną właśnie z wykorzystaniem gier planszowych. - Będziemy się zmagali w rywalizacjach gier planszowych drużyn, które będą rywalizowały grając w różne gry planszowe np. "ORP Orzeł", "ZnajZnak" - wymienia. - To te gry, które pobudzają do pogłębiania swojej wiedzy historycznej, ale i zachęcają do tego, by przez grę się bawić i przez zabawę uczyć historii. 

Na Kongresie Pamięci Narodowej nie zabraknie też strefy rekonstrukcyjnej. Tam zobaczymy m.in. pojazdy i umundurowanie z okresu 1919 -1945. Prezentowany będzie m.in. samolot Albatros w malowaniu eskadry kościuszkowskiej, czołg FT z wojny polsko-bolszewickiej czy samochód pancerny z 1934 roku. 


Posłuchaj
01:58 czwórka zaklinacze czasu 08.04.2023 kongres.mp3 Kongres Pamięci Narodowej - wyjątkowe, historyczne wydarzenie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

źr. Kongres Pamięci Narodowej na PGE Narodowy w Warszawie [1 SPOT PROMOCYJNY 4 K]/IPNtvPL

Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Data emisji: 08.04.2023

Godzina emisji: 15.49

pj/mg