Polskie Radio
Section05
gry planszowe

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - wśród gości twórca "Thorgala"

- Festiwal to są goście na żywo i to jest naprawdę prawdziwa magia tej imprezy, bo można spotkać twórców, porozmawiać z nimi, pójść na warsztaty prowadzone przez profesjonalistów - mówi Katarzyna Tośta, rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który już wkrótce odbędzie się w Łodzi. Wśród zaproszonych gości są m.in. twórca mangi Tanabe Gou z Japonii oraz rysownik komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Łódź komiks komiksy gry gry planszowe gry wideo

Gry planszowe wracają do łask. Skąd się bierze wzrost ich popularności?

Od początku XXI w. stale zwiększała się popularność gier planszowych. W czasie pandemii to zjawisko nabrało jeszcze większego rozpędu, a polski rynek ma w tym swój duży udział. Gry planszowe widoczne są na wielu różnych imprezach kulturalnych, nie tylko tych poświęconych zamkniętej grupie graczy. Wiele wydawnictw także organizuje takie imprezy, na które zapraszane są i dzieci, i dorośli. Co stoi za renesansem planszówek?
Zobacz więcej na temat:  Trójka gry planszowe gry gra Marta Piasecka

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa