Kongres Pamięci Narodowej. Historia Polski w goglach VR

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 17:00
Historycy, edukatorzy, publicyści, blogerzy i vlogerzy, młodzi programiści, społecznicy i weterani wzięli udział w Kongresie Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". 
W trakcie Kongresu Pamięci Narodowej odbyła się prezentacja gry komputerowej Gra Szyfrów wykorzystującej gogle VR.
W trakcie Kongresu Pamięci Narodowej odbyła się prezentacja gry komputerowej "Gra Szyfrów" wykorzystującej gogle VR.Foto: mat. prasowe

Organizatorem wydarzenia na stadionie PGE Narodowy w Warszawie jest Instytut Pamięci Narodowej. Kongres rozpoczął się w czwartek 13 kwietnia i trwał trzy dni. To pierwsze taka inicjatywa, oferująca pasjonatom dziejów Polski debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Historia mówi przez pokolenia

- Na naszym stanowisku malujemy symbole oporu. Znaki te pochodzą z lat 80., z okresu stanu wojennego. Są wśród nich opornik i znak Solidarności Walczącej - opowiada Stanisław Kiełb z Oddziałowego Biura Edukacji z Wrocławia. - Przychodzą do nas ludzie młodzi, pytają o znaczenie tych symboli. Kiedy słyszą, że za ich posiadanie można było iść do więzienia, trudno jest im w to dziś uwierzyć.

Jak zostać marszałkiem Polski?

Historię Polski można także poznać poprzez quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów, odczytywanie grypsów i gry planszowe. - To jest świetne medium do opowiadania o naszym świecie - przekonuje Paweł Kurnatowski z IPN. - Nasze wydawnictwa takie jak "303" czy "111: Alarm dla Warszawy" cieszą się dużym zainteresowaniem. Gra o ucieczce okrętu podwodnego ORP "Orzeł" z Bałtyku na Morze Północne w pierwszych tygodniach II wojny światowej albo "Awans - Zostań marszałkiem Polski", czyli gra, która w atrakcyjny sposób ułatwia poznanie dystynkcji obowiązujących w Wojsku Polskim w 1939 roku to rozrywka dla całej rodziny.

Kongres Pamięci Narodowej na PGE Narodowy w Warszawie | IPNtvPL

"Inka" - bohaterka młodych

- Dyskutujemy o historii, o edukacji historycznej, o pamięci, o patriotyzmie. To wyjątkowe wydarzenie, po raz pierwszy organizowane na taką skalę  - podkreśla Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN. - Dzielimy się tym, co do tej pory zrobiliśmy. Naszym dorobkiem naukowym i edukacyjnym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zgodnie z mottem Kongresu "Historia mówi przez pokolenia".  Dla młodzieży przygotowaliśmy na przykład warsztaty, na których została przedstawiona historia niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki".

Sprawdź też:

"Historia mówi przez pokolenia" - pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Narodowej. "Historia mówi przez pokolenia" - pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Narodowej.

Historia Polski w goglach VR

W trakcie Kongresu odbyła się także prezentacja gry komputerowej "Gra Szyfrów" wykorzystującej gogle VR przybliżającej dokonania polskich kryptologów z czasów wojny z bolszewikami w 1920 roku oraz aplikacji "Szybowcowa '87" - wirtualnej eksploatacji przestrzeni, w której – w okresie rządów komunistycznych w Polsce - była drukowana podziemna prasa i inne materiały, kolportowane przez członków Solidarności Walczącej. - Nie mogło zabraknąć nowych technologii i gier komputerowych, bo to jest nieodłączny element świata ludzi młodych - dodaje rozmówca Jakuba Jamrozka. 

Posłuchaj
06:27 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - kongres 15.04.2023.mp3 Kongres Pamięci Narodowej - co działo się na stadionie PGE Narodowy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Kongres Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 15.04.2023

Godzina emisji: 15.48

kul