Polonez. Między klasyką a mainstreamem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:51
Sezon studniówkowy w pełni, a pierwsze bale już się odbyły. Polonez to najważniejszy taniec każdej studniówki, uroczysty, uznawany za symbol polskiej kultury narodowej. Jakie są jego źródła?
Audio
  • Geneza poloneza - skąd się wziął najbardziej znany z polskich tańców? Rozmowa z Mariuszem Gradowskim (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

witek broda 1200.jpg
Witold Broda z płytą "Polski, polonez, chodzony". Opowieści pisane muzyką

- To ważne otwarcie, uroczysta chwila. Taniec "dorosły", dostojny. Dzięki niemu znajdujemy się w innym czasie i przestrzeni, studniówka przestaje być "zwykłym" balem - mówił Mariusz Gradowski. Jak podkreślał, polonez jest tańcem prostym, i być może stąd bierze się jego popularność. - Nie trzeba się spieszyć, wystarczy elegancko chodzić. Z drugiej strony taniec ten ma w sobie coś dystyngowanego, a dzięki korowodom umożliwia on kontakt ze współtancerzami - mówił gość Czwórki.

Jak tłumaczył, korzenie poloneza nie są do końca jasne. - Źródła mówią o tańcach chodzonych, znanych pod różnymi nazwami już w XVI w., ale nie ma pewności, czy to, co w ten sposób nazywano, przypominało dzisiejszego poloneza, czy było bardziej czymś na podobieństwo mazura - opowiadał Mariusz Gradowski. - Dopiero w XVII i XVIII w. polonez pojawia się w spisach, zbiorach, a co najważniejsze, stał się on wówczas bardzo popularny.

Polonez dla Polski jest jak flamenco dla Hiszpanii. To taniec, który jest symbolem Mariusz Gradowski

Nazwa "polonez" swoje korzenie ma w języku francuskim i wiąże się z etykietą dworską. - Taniec ten był też atrakcyjny czysto muzycznie, a jego rytmika szalenie się wówczas podobała - mówił gość Justyny Majchrzak. - Dlatego w XVII w zobaczymy polonezowe zapiski w twórczości prawdziwych ówczesnych gigantów, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Heandla, i wielu innych.

Poloneza można tańczyć, ale i... śpiewać, m.in. kolęda "Bóg się rodzi" ma rytm poloneza. W programie mówiliśmy także m.in. o pieśniach w rytmie poloneza, ale i o tym, którego poloneza tańczyć mogli bohaterowie "Pana Tadeusza" w Soplicowie. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz radiowej Dwójki)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Czytaj także

Krakowiak. Taniec wojenny, który tańczą przedszkolaki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 10:00
Mijany, suwany, dreptany, przebiegany, ścigany. Krakowiak. Jaka jest historia najstarszego polskiego tańca narodowego?
rozwiń zwiń