X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polonez. Między klasyką a mainstreamem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:51
Sezon studniówkowy w pełni, a pierwsze bale już się odbyły. Polonez to najważniejszy taniec każdej studniówki, uroczysty, uznawany za symbol polskiej kultury narodowej. Jakie są jego źródła?
Audio
  • Geneza poloneza - skąd się wziął najbardziej znany z polskich tańców? Rozmowa z Mariuszem Gradowskim (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

witek broda 1200.jpg
Witold Broda z płytą "Polski, polonez, chodzony". Opowieści pisane muzyką

- To ważne otwarcie, uroczysta chwila. Taniec "dorosły", dostojny. Dzięki niemu znajdujemy się w innym czasie i przestrzeni, studniówka przestaje być "zwykłym" balem - mówił Mariusz Gradowski. Jak podkreślał, polonez jest tańcem prostym, i być może stąd bierze się jego popularność. - Nie trzeba się spieszyć, wystarczy elegancko chodzić. Z drugiej strony taniec ten ma w sobie coś dystyngowanego, a dzięki korowodom umożliwia on kontakt ze współtancerzami - mówił gość Czwórki.

Jak tłumaczył, korzenie poloneza nie są do końca jasne. - Źródła mówią o tańcach chodzonych, znanych pod różnymi nazwami już w XVI w., ale nie ma pewności, czy to, co w ten sposób nazywano, przypominało dzisiejszego poloneza, czy było bardziej czymś na podobieństwo mazura - opowiadał Mariusz Gradowski. - Dopiero w XVII i XVIII w. polonez pojawia się w spisach, zbiorach, a co najważniejsze, stał się on wówczas bardzo popularny.

Polonez dla Polski jest jak flamenco dla Hiszpanii. To taniec, który jest symbolem Mariusz Gradowski

Nazwa "polonez" swoje korzenie ma w języku francuskim i wiąże się z etykietą dworską. - Taniec ten był też atrakcyjny czysto muzycznie, a jego rytmika szalenie się wówczas podobała - mówił gość Justyny Majchrzak. - Dlatego w XVII w zobaczymy polonezowe zapiski w twórczości prawdziwych ówczesnych gigantów, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Heandla, i wielu innych.

Poloneza można tańczyć, ale i... śpiewać, m.in. kolęda "Bóg się rodzi" ma rytm poloneza. W programie mówiliśmy także m.in. o pieśniach w rytmie poloneza, ale i o tym, którego poloneza tańczyć mogli bohaterowie "Pana Tadeusza" w Soplicowie. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz radiowej Dwójki)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krakowiak. Taniec wojenny, który tańczą przedszkolaki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 10:00
Mijany, suwany, dreptany, przebiegany, ścigany. Krakowiak. Jaka jest historia najstarszego polskiego tańca narodowego?
rozwiń zwiń