Smak i zapach VR. Czym nas karmi wirtualna rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 15:00
Dzięki Virtual Reality możemy się przenieść do alternatywnej rzeczywistości. Wystarczą gogle VR i stajemy się bohaterem gry. A gdyby tak użyć tej możliwości technologicznej do wykreowana świata smaków i zapachów?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

Wykreowany wirtualnie smak oddziałuje podobnie, jak ten w prawdziwej rzeczywistości Laura Osęka

VR na lęki i na depresję

- Pierwsze doświadczenia VR-owe pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku. Dziś to narzędzie jest chętnie wykorzystywane nie tylko przez twórców gier komputerowych czy filmowców, ale też psychologów, którzy używają rzeczywistości wirtualnej do badań edukacyjnych, do leczenia depresji oraz do terapii zaburzeń lękowych i zaburzeń odżywiania - wyjaśnia psycholog i psychodietetyk Laura Osęka. 

Posłuchaj
22:00 CZWORKA Sztuka jedzenie - 31.01.2021.mp3 Smak, zapach, jedzenie - jak tego doświadczamy w rzeczywistości wirtualnej? (Sztuka jedzenia/Czwórka) 

Zobacz
wirtualna rzeczywistość gogle vr męzczyzna odpoczynek 1200.jpg
Gry kulinarne. "Tu ogranicza cię tylko wyobraźnia"

Jak kreuje się nowe światy?

To, w jaki sposób reagujemy na zapach i smak, których doświadczamy wirtualnie, pokazuje, jak bardzo nasz mózg jest zdolny do wykreowania rzeczywistości, w której się znajduje. - Pobudzone zostają trzy nasze zmysły: wzrok, słuch i węch. Resztę już jesteśmy w stanie sami sobie dopowiedzieć - przyznaje rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. 

Sprawdź także:

VR może być elementem terapii poznawczo-behawioralnej. Między innymi w przypadku osób otyłych, które nie radzą sobie z odchudzaniem Laura Osęka

Rekonstrukcje smakowe ratunkiem dla otyłych

W 2016 roku pojawił się prototyp urządzenia, które pozwoliłoby jeść w rzeczywistości wirtualnej i doświadczać tego samego uczucia, które towarzyszyłoby prawdziwej biesiadzie. Zestaw Nourished składał się z kilku urządzeń: hełmu VR, rozpylacza zapachów, przetwornika, który imituje gryzienie, szklanki koktajlowej oraz sztućca. Wszystko oczywiście po to, by jak najlepiej odtworzyć wrażenie jedzenia. W projekcie naukowcy wykorzystali także drukarkę 3D, na której ze specjalnych alg wydrukowali coś, co wyglądało i smakowało jak orzech, choć orzechem nie było. - Rekonstrukcje smakowe nie są dziś niczym nowym. Wykorzystuje się je m.in. w odchudzaniu - dodaje Laura Osęka. - Dzięki nim pacjent "najada" swój mózg i zaspokaja poczucie głodu, choć tak naprawdę w rzeczywistości je mniej, albo wyklucza z diety niezdrowe przekąski - podsumowuje. 

Enjoy Your Favorite Foods Without Any of the Calories / Futurism

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Laura Osęka (psycholog, psychodietetyk)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 13.15

kul