Nie żyje Jan Kobuszewski. Wybitny aktor miał 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 14:06
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę nad ranem. 9 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
Audio
  • Jak Kobuszewski o aktorstwie i odpowiedzialności w tym zawodzie (Wiadomości Radiowej Czwórki)
  • Jan Kobuszewski nie żyje - informacja (Wiadomości Radiowej Czwórki)
Jan Kobuszewski
Jan Kobuszewski Foto: VIPHOTO/East News

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 roku na warszawskim Nowym Bródnie. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie, a także w Teatrze Narodowym. Był także aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany był również z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Występował także w telewizji - grał w kilkudziesięciu filmach, serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 roku. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował też w "Kabarecie Starszych Panów".  Aktor otrzymał wiele odznaczeń, m.in. w 1975 roku przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, a w 1998 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę. - Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Fragmenty wypowiedzi Jana Kobuszewskiego można usłyszeć w załączonym pliku dźwiękowym.

kd