Radiohead. "Pixies maczane w sosie a'la The Smiths"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 13:40
- Radiohead to dla mnie hybryda grunge'u i prześmiewczego indie rocka spod znaku Pixies umaczanego w sosie a'la The Smiths - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Marczuk. 
Audio
  • Czy Radiohead to zespół jednego przeboju? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Tom York i Radiohead na koncercie na festiwalu Sziget w Budapeszcie - 2006 rok
Tom York i Radiohead na koncercie na festiwalu Sziget w Budapeszcie - 2006 rok Foto: Northfoto/Shuttersock.com/dom. publiczna

Zespół powstał w Oxfordshire w 1985 roku. W 1991 muzycy podpisali kontrakt z dużą wytwórnią płytową, a rok później wydali debiutancki singiel "Creep". - To dla mnie jeden z hymnów lat 90., utwór, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii brytyjskiej popkultury - wyjaśnia rozmówca Martyny Ogonek. - Jednak będę się upierał, że nie warto przez pryzmat tego utworu rozpatrywać całej twórczości zespołu, bo byłby to prawdziwy nietakt. 


Czytaj także
blur damon albarn 1200 pap.jpg
Britpop. "Najbardziej wtórny gatunek w historii muzyki"

Wokalista grupy, Thom Yorke napisał tę piosenkę w latach 80., podczas studiów na uniwersytecie w Exeter. Podobno zainspirowała go do tego dziewczyna, którą muzyk zobaczył na jednym z występów zespołu. - Radiohead nagrali "Creep" za pierwszym podejściem i zrobili to tak perfekcyjnie, że producenci myśleli, że był to cover - opowiada Mateusz Tomaszuk.

Dlaczego "Creep" nie należy do ulubionych numerów Radiohead, a Lana Del Rey do ulubionych artystek? Które płyty zespołu są jak galerie z dziełami sztuki? I dlaczego dykografia Radiohead jest jak filmografia Quentina Tarantino? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 7.17

kul/kd