"Stalowe szczury". Michał Gołkowski powraca z powieścią "Otto"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:35
- "Otto" jest powieścią absolutnie samodzielną. Zawsze piszę kolejne książki z takim założeniem, by z jednej strony stanowiły one wartość dodaną do poprzednich, a z drugiej były ciekawe także dla nowych czytelników - mówił o kolejnej części cyklu "Stalowe szczury" jej autor Michał Gołkowski w rozmowie z Czwórką.
Audio
  • O książce "Otto" opowiada Michał Gołkowski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Michał Gołkowski
Michał GołkowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Z pisaniem książek jest tak, jak z pisaniem pracy magisterskiej: dopóki zbieramy materiały, jest ciekawie. A potem siadamy do pisania... Michał Gołkowski

Akcja powieści rozgrywa się tuż przed tzw. "ofensywą studniową", która jednak w książce Gołkowskiego się nie rozpoczyna. Pisarz wymyślił swoją własną wersję historii, w której Niemcy zajmują Paryż i zaczynają go łupić. Jego "Otto" to historia o przygodzie, wojnie, przyjaźni, złocie i walce. - To moment pustki, w którym poznajemy moich bohaterów: drużynę inżynieryjno-szturmową. Jeden z nich przypomina sobie, że w Paryżu zobaczył bardzo ładny zegarek. Wraca po niego sam i na miejscu znajduje nie tylko ten zegarek. Potem do końca książki wszyscy zastanawiają się, co mają zrobić z tym, co on w tym Paryżu znalazł - opowiadał sam autor.

Chodzi mi o to, by czytelnik nigdy nie wiedział, w którym miejscu kończą się fakty historyczne, a zaczyna moja fantazja. Tak, jak na dobrym pokazie iluzjonisty Michał Gołkowski 

ZOBACZ TAKŻE Michał Gołkowski zabiera nas do Zony >>>

Premierę książki "Otto", czwartej w cyklu "Stalowe szczury" Michała Gołkowskiego zaplanowano na 25 lutego. I choć pierwotnie historia miała zmieścić się w jednym tomie, dziś rozpisana jest już aż na dziewięć odrębnych części. Jak autor przygotowywał się do napisania "Otto" i ile czasu zajął mu research? O tym w nagraniu rozmowy, którą przygotowała Anna Hardej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamila Dębczak

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 6.15

kd/kul