Polskie Radio
Section05
historia Europy

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL historia Europy HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Belle époque: wracamy do Paryża z przełomu XIX i XX wieku

- Paryż to miasto, które kocham, w którym mieszkałam przez 10 lat i którego uliczki przechodziłam setki razy wzdłuż i wszerz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Orzeszyna, która wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk stworzyła książkę "Paryż belle époque. Sekrety miasta świateł". Jak wyglądał Paryż XIX i XX wieku?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski belle epoque Paryż historia Europy literatura Marta Orzeszyna Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Paryż pogrzeby kości HISTORIA historia Europy średniowiecze oświecenie

Jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski? Debata w 210. rocznicę śmierci bohatera

W tym roku mija 210. rocznica śmierci jednego z najsłynniejszych polskich bohaterów epoki napoleońskiej. W dalszym ciągu historycy poszukują odpowiedzi na pytanie: "jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski?". Współczesnej analizy wydarzeń sprzed dwustu lat podjęli się prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego oraz doktor Maria Turos, lekarz medycyny, zajmująca się naukową rekonstrukcją chirurgii z okresu wojen napoleońskich.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Józef Poniatowski historia Polski historia Europy Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu

Portal szwajcarskiego kantonu Turgowia podał informację, że na świeżo zaoranym polu w Güttingen poszukiwacz amator - za zgodą właściciela - znalazł kilka ozdobnych krążków, które okazały się elementami biżuterii z epoki brązu. O znalezisku zostało zawiadomione szwajcarskie Biuro Archeologiczne.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA historia Europy Szwajcaria odkrycia archeologiczne odkrywcy

Holenderskie media: dziadek króla Holandii należał do NSDAP i ukrywał to przez całe życie

Parlamentarzyści kilku ugrupowań, a także organizacje żydowskie w Holandii apelują do premiera kraju Marka Rutte o zbadanie nazistowskiej przeszłości księcia Bernharda, męża królowej Juliany i dziadka obecnego holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra. Wszystko przez rewelacje dziennika "NRC" opublikowane 4 września 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Holandia król historia Europy HISTORIA Niemcy Adolf Hitler

Niemieccy nazistowscy zbrodniarze stają przed sądem. Proces załogi obozu koncentracyjnego Flossenbürg

Przed obliczem Amerykańskiego Trybunału Wojskowego w Dachau stanęło prawie sto osób, z czego blisko połowa zasiadła na ławie oskarżonych podczas jednego, półtorarocznego procesu. Na karę śmierci skazano wówczas dziesięciu zbrodniarzy - wyrok wykonano 3 października 1947 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy HISTORIA II wojna światowa Holokaust III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne Niemcy sąd nazizm

Rosyjska dezinformacja w pigułce. Żaryn pokazuje, jak Kreml kłamał o zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "Rosja i Białoruś wykorzystały 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę do intensywnej promocji kłamstw i sowieckiej propagandy historycznej uderzającej w nasz kraj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mińsk Moskwa Rosja Białoruś propaganda 17 września 1939 historia Europy