Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:10
Podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych reportaży. Są w śród nich doświadczeni dziennikarze, ale też młodzi ambitni twórcy. 
Audio
  • Relacja z XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Statuetka Melchiora
Statuetka MelchioraFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Mariusz Kamiński otrzymał "Melchiora" dla Radiowego Reportażysty Roku 2019. 

Dźwięk pobudza i kształtuje wyobraźnię, a także uwrażliwia

Podczas gali wręczono m.in. nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za Reportaż i Dokument Radiowy, którą otrzymał Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin. Dziennikarz został doceniony za reportaż "Tablica" o Bronisławie Wilgosie pseudonim "Wilk" - żołnierzu podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej. 

Radio nie zdradza wszystkiego od razu, pozwala się wsłuchać, wyciszyć, namalować obraz dźwiękowy 

- Trafiłem na tę historię jako reporter redakcji informacyjnej, nie mając świadomości ani o reportażu, jak się go robi, ani o konkursie KRRiTV - wyjaśnia wyróżniony. - Poszedłem poruszony tą niesamowitą historią. Odkrywając kolejne wątki zrozumiałem, jak wielką krzywdę wyrządzono jednemu z żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wielu w ten sposób zostało zdeptanych przez propagandę peerelowską - dodaje. 

Świat dźwięków jest jak ocean, a my reporterzy wyławiamy z niego co cenniejsze okazy. Próbujemy je łączyć w historie opowiadające o naszych czasach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Schowane w pamięci" i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument "Wirtuoz".

- "Wirtuoz" to jest reportaż o Janie Paderewskim jednym z współtwórców polskiej niepodległości - wyjaśnia Teresa Bochwitz, przewodnicząca jury. - Okazało się, że w Polskim Radiu nie było żadnego reportażu o Janie Paderewskim. To wprost nie do wiary. Ten błąd został naprawiony i reportaż dostał nagrodę - dodaje.

Uważam, że reportaż radiowy daje niepowtarzalną możliwość poznania drugiego człowieka, jego losów, życiowych wyborów 

- Ignacy Jan Paderewski to jest moim zdaniem postać wielka, bardzo zasłużona i dla muzyki, i dla promocji Chopina na cały świecie, i dla niepodległości naszego kraju. Jest jednym z ojców tej niepodległości - mówi autor reportażu. - Jest też postacią bardzo niedocenianą w Polsce. Nie ma muzeum, a pamiątki, które przekazał Polakom nigdzie nie są wyeksponowane. Zalegają w dużej części w magazynach Muzeum Narodowego. Ten reportaż, ten dokument wynika z mojej chęci i potrzeby, pokazania jak wielka to jest postać i zwrócenia na nią uwagi - dodaje. 

Nagrody dla młodych

Nagrodę główną dla twórców, którzy nie ukończyli 35 lat, stypendium im. Jacka Stwory przyznano Antoniemu Rokickiemu za reportaż "Misja". - Ten reportaż powstał trochę przypadkiem: zobaczyłem w naszym radiu ulotkę "Zobacz-jestem" i tam zadzwoniłem z pytanie o bohaterów, którzy chcieli by pokazać się w radiu - wspomina twórca "Misji". - Powiedzieli mi o pani, która przeżyła tragedię i chce o tym opowiedzieć. A potem wywiady i montaż- reportaż powstawał około 3-4 miesiące. Z bohaterką spotkałem się trzy razy - to były długie i trudne rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 6.18

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Melchiory 2019". 15. odsłona ogólnopolskiego konkursu Polskiego Radia dla reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 16:52
Polskie Radio zaprasza do udziału w kolejnej, piętnastej edycji otwartego, Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „MELCHIORY”. Konkurs odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza.
rozwiń zwiń