X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:10
Podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych reportaży. Są w śród nich doświadczeni dziennikarze, ale też młodzi ambitni twórcy. 
Audio
  • Relacja z XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Statuetka Melchiora
Statuetka MelchioraFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Mariusz Kamiński otrzymał "Melchiora" dla Radiowego Reportażysty Roku 2019. 

Dźwięk pobudza i kształtuje wyobraźnię, a także uwrażliwia

Podczas gali wręczono m.in. nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za Reportaż i Dokument Radiowy, którą otrzymał Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin. Dziennikarz został doceniony za reportaż "Tablica" o Bronisławie Wilgosie pseudonim "Wilk" - żołnierzu podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej. 

Radio nie zdradza wszystkiego od razu, pozwala się wsłuchać, wyciszyć, namalować obraz dźwiękowy 

- Trafiłem na tę historię jako reporter redakcji informacyjnej, nie mając świadomości ani o reportażu, jak się go robi, ani o konkursie KRRiTV - wyjaśnia wyróżniony. - Poszedłem poruszony tą niesamowitą historią. Odkrywając kolejne wątki zrozumiałem, jak wielką krzywdę wyrządzono jednemu z żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wielu w ten sposób zostało zdeptanych przez propagandę peerelowską - dodaje. 

Świat dźwięków jest jak ocean, a my reporterzy wyławiamy z niego co cenniejsze okazy. Próbujemy je łączyć w historie opowiadające o naszych czasach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Schowane w pamięci" i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument "Wirtuoz".

- "Wirtuoz" to jest reportaż o Janie Paderewskim jednym z współtwórców polskiej niepodległości - wyjaśnia Teresa Bochwitz, przewodnicząca jury. - Okazało się, że w Polskim Radiu nie było żadnego reportażu o Janie Paderewskim. To wprost nie do wiary. Ten błąd został naprawiony i reportaż dostał nagrodę - dodaje.

Uważam, że reportaż radiowy daje niepowtarzalną możliwość poznania drugiego człowieka, jego losów, życiowych wyborów 

- Ignacy Jan Paderewski to jest moim zdaniem postać wielka, bardzo zasłużona i dla muzyki, i dla promocji Chopina na cały świecie, i dla niepodległości naszego kraju. Jest jednym z ojców tej niepodległości - mówi autor reportażu. - Jest też postacią bardzo niedocenianą w Polsce. Nie ma muzeum, a pamiątki, które przekazał Polakom nigdzie nie są wyeksponowane. Zalegają w dużej części w magazynach Muzeum Narodowego. Ten reportaż, ten dokument wynika z mojej chęci i potrzeby, pokazania jak wielka to jest postać i zwrócenia na nią uwagi - dodaje. 

Nagrody dla młodych

Nagrodę główną dla twórców, którzy nie ukończyli 35 lat, stypendium im. Jacka Stwory przyznano Antoniemu Rokickiemu za reportaż "Misja". - Ten reportaż powstał trochę przypadkiem: zobaczyłem w naszym radiu ulotkę "Zobacz-jestem" i tam zadzwoniłem z pytanie o bohaterów, którzy chcieli by pokazać się w radiu - wspomina twórca "Misji". - Powiedzieli mi o pani, która przeżyła tragedię i chce o tym opowiedzieć. A potem wywiady i montaż- reportaż powstawał około 3-4 miesiące. Z bohaterką spotkałem się trzy razy - to były długie i trudne rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 6.18

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Melchiory 2019". 15. odsłona ogólnopolskiego konkursu Polskiego Radia dla reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 16:52
Polskie Radio zaprasza do udziału w kolejnej, piętnastej edycji otwartego, Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „MELCHIORY”. Konkurs odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza.
rozwiń zwiń